| Lorennn a întrebat:

Buna,de la o vreme ma confrunt cu mancarimi in zona genitala mai mult seara,am si o secretie alba si ma ustura, am incercat spalari cu bircabonat de sodiu insa ma arde...Ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Lore, poti sa ne spui daca ti-ai inceput viata sexuala?
Pentru ca secretia si mancarimile spun clar ca este prezenta unei infectii bacteriene acolo. Poate fii candida, pe care o faci tu de la tratamentul cu antibiotice, sau poate fii o boala cu transmitere sexuala.
Ti-as recomanda sa mergi de urgenta la un centru de analize medicale care fac si testul citologic si sa-ti recolteze din vagin. Intre timp, faci programare la ginecolog, si cand ajungi la el/ea, ai si analizele in mana, ca sa castigi timp.
Pentru testul citologic, nu trebuie sa ai sex cu 3 zile inainte si nici sa te speli la interior. Spalarea se face doar la exterior, prin dusul normal de zi cu zi.