| scumpicata a întrebat:

de luni ma confrunt cu o candidoza (diacnosticata de medic). Am incercat sa o tratez cu spalaturi de ceai de pelin si galbenele,ceai de musetel,am uns zona genitala cu clotrimazol crema, pentru ca aveam si candidoza bucala(basiti in gat si pe limba) am luat si nistatina pastile...una la 6 ore. Gatul nu ma mai doare, dar in schimb zona genitala nu mi-a trecut. Azi am luat doza unica de flucovim 150. Crede-ti ca imi va trece? Partenerul meu nu prezinta semne...trebuie sa ia si el pastile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Partenerul nu are nevoie de tratament. Candidoza ta e consecinta unui dezechilibru al florei mucoasei genitale, probabil ca urmare a unui tratament cu antibiotice. Clotrimazolul trebuie folosita in continuare, pana la 6-7 zile, atat sub forma de crema, cat si sub forma de comprimate vaginale, seara, la culcare.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu-ti va trece cu un tratament atat de simplu. O candidoza vaginala se trateaza cu o combiatie de unguent extern + ovule + comprimate orale +/- spalaturi vaginale. In plus, trebuie sa urmezi niste masuri stricte de igiena, sa faci numai sex protejat pe toata durata tratamentului si minim 6 saptamani dupa aceea si sa-ti tratezi obligatoriu partenerul, chiar daca este asimptomatic. Ginecologul care ti-a prescris doar un unguent si nistatin oral nu este suficient de bun, alege alt medic si du-te repede la o noua consultatie.

| katy a răspuns:

Din cate stiu eu nu la toti barbatii se simt simptomele, ei pot trai cu candidoza mult si bine fara sa stie ca o au, iar tu pune o lingurita de bicarbonat alimentar in apa calduta si spalate cu acea apa dar nu mai mult de 2 zile pe sapt si poti incerca si zeama de la o lamaie stoarsa tot asa in apa calduta si ia-ti ovule de clotrimazol sunt f bune si lasa-le pe timpul noptii sa iti faca efect sa ai si un protej slip pentru ca ovulul se va elimina si incearca sa eviti sapunurile parfumate atunci cand te speli, nu purta lenjerie sintetica si incearca sa mananci iaurt natural in fiecare zi pentru ca reface flora genitala.Numai bine!