| Alina0124 a întrebat:

Bună! De o perioada de timp mă confrunt cu, cred eu o infecție urinară care se manifesta prin dureri abdominale, urinari dese cu senzația de golire incompleta uneori și senzația de arsura, miros neplăcut și urgentarea nevoii de a merge la baie. Însă în timpul menstruației toate aceste simptome dispar ca prin minune. Am fost la farmacie i-am spus problema și am luat Urinal Akut, dar în urma tratamentului schimbările au fost minore. Știu ca ar trebui să merg la un medic dar ar cam fi prima data și am un fel de ezitare din cauza rușinii. Poate s-a mai confruntat cineva cu asta și îmi poate spune ce a făcut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te juca! Mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la specialist. Risti sa ai probleme mult mai mari.

| iulianr a răspuns:

Mai bine mergi la medic. Eu nu sunt fată, dar am avut și eu o perioadă în care urinam greu, simțeam nevoia de a urina și senzație de arsură. Consideram că e o infecție, dar niciun medicament nu avea efect. Am amânat să merg la medic și simptomele s-au agravat. Când am mers la consult, au spus că am retenție urinară și am un chist care îmi bloca vezica, fiind nevoie de internare și ulterior operație. La tine poate e o "simplă" infecție, cum ai spus, dar orice ar fi, mergi la doctor. Chiar dacă îți va fi rușine la început, ceea ce contează este să afli ce ai și să te tratezi. Dacă nu sunt tratate din timp, micile complicații se pot agrava foarte mult.

| Alina0124 explică (pentru iulianr):

Vă mulțumesc mult pentru mesaj, deși în primă parte m-am speriat, cuvintele dvs. mi-au dat curaj sa ma duc. Într-adevăr este vorba despre niște chisturi, dar situația nu este asa gravă încât sa se ajungă la operație.

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fie o boala cu transmitere sexuala care ti-a afectat tractul urinar sau tot aparatul uro-genital.
Mergi de urgenta la medic, ca rusinea nu-i justificata in situatia in care tu ai o problema atat de grava.

| iulia0514 a răspuns:

Cel mai indicat este sa lași rușinea și sa mergi la medic poate au mai avut și alte persoane același simptome dar cu toți suntem diferiți nu putem lua același medicamente pentru ca poate mi-e mi-au făcut bine în schimb ți-e poate îți fac rău!

| PETER20NOV a răspuns:

Nu există Rușine când este vorba de sănătate.
Doctorii sunt calificați și pot să ne ajute în toate problemele pe care le avem, chiar și cea privind RUȘINEA.Mult succes.

| SillyPete a răspuns:

Medic. Acum.