| Cristina_Ana_Gabriela_1999 a întrebat:

in loc de mentruatie luna asta au aparut niste secretii Maroni insotite de usturimi, miros neplacut si urinari mai dese. Aveti vreo idee despre ce poate fi vorba? Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai luat o boala cu transmitere sexuala!
Mergi la ginecologie pentru a ti se face un examen citologic sa se vada cu ce ai fost contaminata si sa primesti tratament atat pentru tine cat si pentru partnerul tau de sex.
Pe toata perioada tratamentului nu se face sex, pentru a se evita re-contaminarea.
La terminarea tratamentului, se repeta testul, pentru ca uneori bacteria cu care ai fost infectata nu dispare dupa prima transa de tratament.
Acorda seriozitate sexului si nu-l mai face fara prezervativ, mai ales daca ai mai multi partneri de sex tu, sau partnerul tau.

| Marilyn50 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar daca inca esti virgina?

| Adry05 a răspuns (pentru Marilyn50):

Atunci e infectie urinara. Ai stat cu picioarele goale pe suprafete reci, ai avut spatele gol, nu te-ai imbracat corespunzator vremii.
E bine sa mergi totusi la doctor pentru consult si tratament.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adry05):

Infectia urinara nu produce scurgeri vaginale urat mirositoare, chiar daca usturimea la urinat este prezenta in ambele cazuri de infectie urinara, dar este prezenta si la infectarea cu aceast parazit Trichomonas Vaginalis, care produce boala Trichomoniasis.
Boala netratata poate duce la: epididimita, prostatita, infertiltate, nesteri premature sau poate fi transmisa la nastere daca fatul este de sex feminin.
Tratamentul este simplu – antibiotice pe cale orala uneori asociat cu un tratament local, este de scurta durata si da rezultate foarte bune daca este urmat corespunzator in ceea ce priveste doza si perioada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si totusi nu ai specificat, ai avut contact sexual cu cineva, sau nu?