| Bubunini a întrebat:

Bună.
De o săptămână tot îmi ies bube în fiecare zi...nu știu dacă sunt blânde sau varicelă ele cresc mici și mari roșii și după o zi se fac cu apă și după o zi sau 2 se sparg și iese ceva galben apoi se face coajă, la altele revine înapoi aia cu apă, și azi mi-au ieșit și ieri am o săptămână tot de când îmi ies în fiecare zi..Menționez că eu am mai avut probleme cu blândele dar acum nu știu de ce tot ies, am mers la farmacie miercuri și farmacista a făcut poză la una dintre bube și a trimis unei doctorițe și a spus că dacă am varicelă și m-a căutat (nu am febră) și zicea că dacă fac febră este și dacă nu e o alergie, și mi-a dat mixtură mentolată și niște vitamine ( isoprinosine) oare o să îmi treacă cu astea? O să mai iasă ce spuneți? Sunt pe spate cu bube, pe mâini chiar și pe degete câteva pe picioare câteva pe burtă aveam una aia se usucă și în subraț și una pe gât, oare am varicelă? Eu nu prea știu cum arată pentru că nu am avut niciodată

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Xaya a răspuns:

Daca nu ai avut pana acum varicela da, sunt sanse sa ai acum

Daca faci varicela la o varsta mai inaintata arata mai ciudat si din cate stiu exista sanse sa faci complicatii

Mai bine faci un drum pana la medic sa te asiguri ca nu ai sau daca ai sa i tratezi repede

| Bubunini explică (pentru Xaya):

Dacă nu trece până luni o să merg la medicul de familie.

| Ctvd a răspuns:

Aa conbtactat cu cineva care are varicela? Daca da atunci probasbil ca o ai, da stai ca nu e logic sa nu ai febra. Cel mai probabil e ceva alergie. Eu cred ca ar trebui sa mergi la dermatolog.
ps. Nu lasa sa se agraveze du-te personal la dermatolog!