Întrebare recomandată | WildS0ul a întrebat:

Am varicela de 3 zile. Au inceput deja sa imi faca coaja cateva bubite, printe are si una care este exact sub ochi. De dimineata mi se lipiseara ploapele. Ochiul este foarte umflat. Vreau sa mentionez ca mai am o buba la spranceana care nu stiu sigur daca este sparta, dar am dat-o cu mixtura mentolata si cred ca mai rau i-am facut, pentru ca e o coaja si in mijloc a ramas mixtura. Si asta este tot umflata si rosie. Cred ca s-au infectat. Daca ma spal pe fata ajuta la ceva? DE 3 zile nu m-am mai spalat si tot de atunci sunt plina de mixtura peste tot. Ar trebui sa imi fac dus sau nu? si..Credeti ca cele doua bube s-au infectat? Daca da, ce pot sa le fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este INDICAT să stai în repaus la pat, să fie cât mai cald în cameră ( deoarece ajută la apariţia acelor bubiţe şi "scapi" mai repede de ele ).

POŢI să te speli liniştită, dar să NU faci baie ( doar duş călduţ scurt şi te speli cu grijă să NU spargi acele bubiţe deoarece rămân semne definitive; NU foloseşti buretele, ci te săpuneşti uşor cu mâna, preferabil să foloseşti gel de duş ), NU te speli pe cap ( dacă mai ai bubiţe ).

NU se administrează antibiotice, dacă ai dureri de cap poţi lua Algocalmin, iar dacă ai dureri de gât poţi lua Paracetamol şi unul dintre următoarele medicamente ( cu respectarea Prospectului ) :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

În privinţa ochilor umflaţi şi a faptului că s-au lipit pleoapele, e posibil să fi făcut o conjunctivită ( care poate, sau NU, să aibă legătură cu varicela ).

Ar trebui să te vadă un oftalmolog şi să-ţi prescrie nişte picuri.

Iar înainte de a merge la şcoală TREBUIE să mergi la medicul de familie să CONFIRME că te-ai vindecat.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Music4life a răspuns:

Cel mai sigur poate sa-ti zica un medic daca-s infectate pentru ca le vede si consulta. Te poti trezi cu ploapele lipite si datorita secretiilor ce le elimina ochii pe timpul nopti, la fel si unflatura ochiului poate fi de la faptul ca te-a tras curentul sau nu, poti sa ai chiar Conjunctivita. Mai bine de toate mergi la medic.
Multa sanatate-ti doresc

| WildS0ul explică (pentru Music4life):

Pai mi-a iesit o buba chiar pe marginea ochiului si din cauza asta s-a umflat...dar buba e galbena si cu coaja
La fel e si cu cea de la spranceana, dar aia e mult mai urata

| oBuburuză a răspuns:

Ar fi mai bine sa-i spui mamei tale si sa te duci la un medic, acum eu nu-s cine stie ce desteapta dar ar mai bine asa fiindca s-ar putea sa se infecteze si sa ramai cu gaurele pe fata.

| Cipy94 a răspuns:

Stai linistita, bubele nu s-au infectat, iar daca ai varicela sa nu care cumva sa faci dus deoarece eruptiile se vor inteti(te vei umple mai tare de bube) stai linistita si nu fa nimc, atata timp cat ai varicela stai nespalata si evita dulciurile.