| anonim_4396 a întrebat:

De putin timp port ochelari de vedere la recomandarea medicului. Intrebarea mea este,de ce cand iau ochelarii jos, primele 2 minute vad foarte rau(in ceata) cu ochii liberi,dupa care vad iar normal,ca inainte? Cu ochelarii vad bine,nu ma deranjeaza doar ca atunci cand ii dau jos,in primele minute notez o diferenta mare( vad in ceata,parca sunt ametita), dupa care ma acomodez. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Probabil ca ochiul oboseste si din cauza asta, dar nu ar strica sa intrebi si medicul.

| Kriss96 a răspuns:

Se acomodeaza ochiul.

| asd22 a răspuns:

Buna! Ii normala senzatia deoarece ochii se obisbuiesc cu ochelari pe perioada cand ii porti, dupa ce-i dai jos le ia timp sa-si revina.Sa-ti sau un exemplu:cand privesti in intuneric si aprinzi lumina, ochiilor le ia timp pentru acomodare. Port ochelari de 14ani si acum am senzatia asta.Cu timpul o sa simti nevoia sa-i porti tot mai dex ex:la televizor sau calculator.