| Canndii a întrebat:

Buna TPU

De o saptamana port ochelari de vedere, OD 0, 75 si OS 0, 5. Dar, am o vaga impresie ca sunt ochelarii prea mici.

E ca si cum, as vedea la fel ca fara ochelari, doar ca putin mai bine, am incercat din curiozitate sa pun chelarii invers, si am vazut ca, cu diopria cea mare, de 0, 75, pe celalt ochi, adica pe cel stang, vad perfect.

Ce credeti? Ar trebui sa ii spun medicului? Bunica ma bate la cap si spune ca nu ma duce nicaieri, ca doar ma plang.

Pur si simplu nu vad bine si imi obosesc ochii, la fel ca inainte sa port ochelarii.

repet... sa ii spun doctorului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

- Ochelarii mai slabi ajuta ochii si le "forteaza" spre dioptrie 0. Dupa 1-2 ani poate iti revine vederea si scapi de ochelari (sau cel putin nu se va inrautati situatia).

- Daca folosesti exact ochelarii potriviti, atunci ochii vor deveni lenesi, iar dioptriile vor creste mai repede.

- Daca folosesti ochelari cu care vezi "perfect", dar ametesti putin cand te uiti repede spre lumina, atunci acei ochelari sunt prea tari si iti strica repede vederea!

| Caro34 a răspuns:

Eu zic sa consulti alt medic! Posibil nu ai primit dioptria corespunzatoare; apoi nu strica si o alta parere! Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat