| EvaTramell a întrebat:

De sâmbătă după masa a început sa mă doară rău mijlocul. Dacă mă aplec rămân blocată. ieri m-a lăsat dar seara iarăși a început sa mă doară. Azi am venit la muncă și iarăși mă doare doar ca acum îmi simt și picioarele amorțite. Așa ceva nu am mai pățit. Mă mai durea dar picioarele nu îmi erau amorțite.
Ce pot sa fac? Iau ketonal și diclofenac gel. Dar degeaba.
E o durere de stau sa mor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu sta si nu astepta minuni!
Adreseaza-te medicului de familie ori direct la urgente!
O zi bunahappy

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa varsta de 30 ani - mai ales la barbati, dar nu numai - incep durerile de spate. E din cauza uzurii coloanei vertebrale, precum si a intaririi tendoanelor de pe spate, care apasa nervii principali. Aceasta apasare poate provoca diferite senzatii si in membrele inferioare (dureri, amorteala, instabilitate etc.)
Trebuie sa inveti sa traiesti cu acest fenomen, care te va urmari tot restul vietii. Daca-l stii "manevra", atunci vei putea tine sub control durerile.
Din proprie experienta, iti pot sugera cateva idei:
- Evita miscarile si eforturile intense, care provoaca durerile: ridicare de greutati, miscari intense si bruste, etc.
- Nu astepta niciodata sa te doara, unge-te cu diclosal gel inainte de eforturi care pot provoca durere si/sau la inceput de durere, cand simti ca "ceva nu e in regula".
- Nu incerca sa-ti relaxezi spatele, cand te doare! Prin relaxare, muschii plati de pe spate se incordeaza si apasa mai tare pe nervi. O plimbare intensa ajuta mult in aceste cazuri.

Restul depinde de tine.
Trebuie sa-ti experimentezi trupul si sa inveti sa traiesti cu el.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi urgent la medic. Amortirea picioarelor indica o afectiune grava si nu cauta raspunsuri pe un site pe care nu stau medici.

| Lawliet14 a răspuns:

Poate fi apendicita, poate fi orice. Medic!

| ALGator a răspuns:

Inainte se recomada "stat la pat" pentru aceste dureri lombare.
In prezent se recomanda miscare, atita cit se poate. Nu stat in pat ci stat in picoare, mers. Corpul secreta propriile calmante atunci cand esti in miscare.
La cei mai multi durerile vin periodic in valuri si dispar. Deci a merge la munca e mai indicat decat sa stai acasa in pat. In general vorbind.
Despre amortirea picioarelor, depinde (varsta, antecedente etc).

| Valentinaldoilea a răspuns:

Ce va repeziti voi repede la ketonal si diclofenac! Astea doar "ascund" temporar durerile, dar NU vindeca.
Ai grave probleme cu coloana, de asta durerea/blocajul coboara pe picioare. Mergi urgent la medic.

| AnthonyWhite a răspuns:

Ar trebui sa reflectezi asupra afectiunii si sa vezi un doctor cel putin un terapeut
pentru ca, coloana ta avand dureri si afectiuni asa profunde incat sa iti amorteasca picioarele, nu este bine deloc.
tin sa precizez ca nu este bine sa o suprasoliciti deloc in astfel de dureri

ce administrezi este ameliorant. dar nu inlatura afectiunea.

problemele la coloana vertebrala nu dispar dar putem sa administram ce trebuie si sa facem masaj de recuperare, si exercitii ce maresc muschii spatelui, ca atunci cand folosesti coloana, muschii sa preia si sa lucreze in locul acesteia.

iti dau informatii ce le-am cules de la doctori, terapeuti si sportivi.

multa Sanatate!