| Mihai543215 a întrebat:

Am si eu o problema, acu 2 zile am fost pe o partie si m-am dat cu sacu' si deodata am dat peste un ( chiar nu stiu ce a fost, dar a fost tare ) si m-am lovit la noada si de atunci ma doare ff rau cand stau in pat si ma rascucesc ma doare cand ma aplec innebunesc de durere si cand merg m mai trezesc ca ma doare. Practic trebuie sa stau teapan ca sa nu ma doara rau ca de simtit tot simt ceva. Ce as putea sa fac sau ce am patit, ce riscuri sunt ca nu stiu sunt mai fricos cand e vb de asa ceva? DAU FUNDITA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Cred ca ti s-a deplasat o vertebra. Du-te NEAPARAT la un cabinet medical sa-ti faca o investigatie profesionala si sa-ti faca niste recomandari specifice. Nu neglija acest lucru. Ai un organism tanar, s-ar putea ca durerile sa treaca de la sine dupa cateva zile, dar asta nu inseamna ca problema este rezolvata. In viitor vei suporta consecintele neglijentei de a nu te fi prezentat la un medic. Du-te cu incredere la un medic, ca sa nu ai de suferit mai tarziu, cand va fi mai greu de reparat consecintele. Lovitura la noada, de care pomenesti, este o lovitura suferita de de un segment al coloanei vertebrale, adica de partea anatomica care te face sa poti sa stai in picioare, sa mergi, sa sari, sa te ridici etc. Chiar vrei ca in viitor sa nu mai poti face astfel de lucruri sau sa le faci doar cu mari eforturi? Du-te NEAPARAT la medic! Curaj si...
sanatate maxima!

1 răspuns:
| fabiola a răspuns:

O radiografie spune totul! Poti folosi un unguent venoton care iti va mai aplana durerea!