| Andreea7000 a întrebat:

De trei zile ma tot dor muschii, de la spate, abdomen, maini si mai putin la picioare; cea mai puternica fiind durerea de spate. Nu am facut nici un exercitiu, nici un sport, pur si simplu a inceput sa ma doară.

Simptomul acesta ma duce cu gândul la gripa, dar nu am nasul înfundat, nasul imi curge foarte rar si de tusit tusesc putin. Febra am avut o singura zi, in jur de 38 de grade. Specific ca am si unele dureri in capul pieptului, dar sunt mai putine acum.

Mama a spus ca nu are cum sa fie gripa pentru ca nu am nasul înfundat sau ceva si nu vrea sa mergem la doctor.

Păreri? Se poate sa fie gripa daca nu am nasul înfundat sau tuse abundenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ElenaSt2011 a răspuns:

Buna. In locul tau, as incerca sa imi fac o radiografie la coloana vertebrala. In cazul in care ar exista vertebre deplasate in coloana, este bine sa apelezi la un chiropractician sau la un specialist in masajul terapeutic chinezesc tuina (sau tweena - nu stiu exact cum se scrie).
Prin masaj chiropracticianul pune vertebrele la loc. La fel face si maseurul care face masajul terapeutic tuina, dar acesta mai aplica si ventuze pe spate, iar in zona in care circulatia sangelui stagneaza, va deveni vanata.
Am auzit chiar ca se poate introduce un ac in zona respectiva, unde nu circula sangele, pentru a iesi afara sangele rau (nu stiu cat este de adevarat).
Daca esti din Oradea (sau din apropiere), pot sa-ti recomand pe domnul Marius Pop. Dimineata facea sedintele de masaj la salonul de coafura Unica D (la etaj) in spatele Teatrului de Stat (in centrul orasului).
Vezi http://www.firmadeincredere.ro/......e-corporal
Poti citi despre masajul terapeutic tuina, cautand pe Google.
Poate muschii te dor de la vreo intindere de muschi. Eu am avut asa ceva la piciorul stang si m-a rezolvat tot masajul terapeutic.
Sanatate!

| Andreea7000 explică (pentru ElenaSt2011):

Sunt din București.
Si vad ca acum, atunci când merg, picioarele mi le simt foarte grele si imi e dificil sa ma deplasez. Si imi si amortesc fără sa fi stat in genunchi sau picior peste picior. Mai si ametesc, am o stare naspa si mi se face greata, pe lângă ca nu mai pot de somn.
O sa merg mai pe la prânz la doctor cu sora mea sa vad ce am.

| pisciutza19 a răspuns:

Ia midocalm si cu voltaren dupa ce ai mancat foarte bine in 2-3 zile nu vei mai avea nimic.

| pisciutza19 a răspuns:

Sau daca nu gandesti voltaren la referm e tot aceeasi substanta activa

| GabrielaVilcea a răspuns:

Buna!
Sper ca acum esti bine. Ai ajuns la control?
Daca mai ai dureri exista un dispozitiv medical portabil (B-Cure Laser) care se foloseste acasa de 2-3 ori pe zi in zona dureroasa cate 4-8 minute. Poti cere detalii la 0219092 sau aici https://b-cure-laser.ro.
Filmulete explicative gasesti aici: https://www.youtube.com/channel/UC5Z1iSN4BAE_sXj8OMMjyzQ
Insanatosire grabnica!

| Andreea7000 explică (pentru GabrielaVilcea):

Buna. Da, am ajuns la doctor. Gripa nu am. Iar acum nu mai ma dor asa muschii.

Mai simt uneori ca mana nu imi mai răspunde la comenzi si ca ma dor muschii si imi amorteste, dar nu mai e la fel de rau. Multumesc