| AnnyQ a întrebat:

De unde vine acel gust amarui in timpul saricinii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Hormonii de sarcina incetinesc activitatea tuturor organelor, inclusiv a colecistului. Ca urmare, bila nu se mai elimina corespunzator, de unde si gustul amarui. Mananca de regim( fara prajeli, grasimi, condimente gen piper, chili), bea ceai de sunatoare, chimen, anason( cel mult 2 cani pe zi), exclude bauturile carbogazoase din alimentatie.

3 răspunsuri:
| SchiZz20CMrecords a răspuns:

De la fiere.
Nu la toate femeiile apar starea asta.
Si eu aveam mereu gust amar in gat si doctoru mi-a spus ca numa de la fiere poate veni

| 4ndr33y a răspuns:

Da, de la fiere si nu vine numai in timpul sarcinii se intampla mai la toata lumea din diverse motive

| Andreea20130 a răspuns:

De la fiere insa acest gust amar nu este frecvent doar in sarcina ci si in perioada normala a organismului cand fierea este suprasolicitata sau esti prea obosit ori stresat