| Mariana5576jzjxjx a întrebat:

Bună, de vreo 2 sau 3 zile tot am diaree și am încercat furazolidon și nimic, am mâncat și banane, paine prajita, covrigi, oua fierte, mai urmează orezul fiert, dar nici poftă de mâncare așa mare nu am și mi se pare că am frisoane și febra, eu înainte mai faceam scaunul moale dar nu băgam în seamă, acum e si apos și cateodata moale și mai am și dureri de burta din cauza asta și tot ce mănânc dau afara, oare o fi o infectie care s-a agravat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Asta rste cel mai bun medicament de pe planetă pentru diaree

Nu e asa ca pute miroase si urât

https://www.catena.ro/prospecte/cifran-500-mg-x-10-comprfilm

Exact asta este medicamentul

Iei 2 pasrile cand il cumperi
Si bei 2 plicuri de smecta

Apoi mai iei inca pastile peste 4 ore si mai iei 2 plicuri de smecta

Apoi aștepți 6 ore si daca inca mai ai diaree mai iei 2 pastile de cifran

Si apoi gata ar trebui sa iti teeaca

Sa zicem din maxim 6 pastile de cifran
Ar trebui sa iti treaca si mama.ei de diaree

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai diaree se manaca NUMAI OREZ FIERT si se bea numai ceai de menta pentru 2-3 zile.
Nu mai manca toate porcariile, ca nu-ti va trece burta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poate fi asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incearca cu Smecta, la plic.
Furazolidon nu ajuta la nimic.
Probabil ai luat o bacterie din apa sau din mancare.
Poate fi si o viroza, cum este si covidul; diareea este printre simptomele frecvente, alaturi de febra.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai infectie, dacă ai facut febră.
Mănâncă doar pâine prăjită și orez fiert, până îți revii cu stomacul.
Eu nu aș mânca fructe de niciun fel, nici macar banane!
Bea doar ceaiuri de mentă concentrate. Evită sucurile de orice fel, berea, cafeaua, energizantele, iar dacă o faci, te înșeli pe tine însuți.

Tabletele (comprimatele/pastilele) împotriva diareei, cred că se iau două deodată, la inceput, apoi se continuă cu câte una.
Laparomid e foarte bun, daca e vorba de diaree fara infectie (cu două tablete odată, te constipi instant, treci de la o extremă la alta big grin)

Du-te la farmacie si descrie-i farmacistei, simptomele. Iti va da doua trei feluri de medicamente. Spune-i să scrie pe cutie și modul de administrare. Poate că iti recomandă și NoSpa.
Urmezi tratamentul și te vindeci. Sănătate multă!

| NLS a răspuns:

Incearca Loperamid, mananca orez fiert cu putina sare, si daca mai e nevoie, incearca sa bei o lingura de otet (sau otet de mere, sau stoarce o lamaie)

| Crackman a răspuns:

Intoxicatie alimentara

| mi25 a răspuns:

Ia Saprosan: daca e puternica diareea ia 2 pastile deodata, daca nu e puternca, doar un comprimat.
Eu asta am folosit, cu rezultate foarte bune, intotdeauna.

| Sophieka a răspuns:

Te-ai stricat la stomac!

Am trecut cu ani in urma prin aceasta situatie urata, cand eram la tara la bunici, dupa ce o vecina din sat care era mai rautacioasa de fel, mi-a adus o placinta cu branza facuta de ea, probabil m-a deochiat sau cine stie insa dupa ce am mancat-o, la cateva ore a inceput necazul, cu tot cu febra si diaree pentru tot ce intra in stomacul meu... Ca sa ma vindec de aceasta situatie am primit de la o vecina zeama de coarne de bou, am baut putin, cat ar fi intr-o lingura...S-a oprit scaunul imediat, dar am inceput sa elimin tot ce mancam si beam prin vome.

Am ajuns la oras si m-a dus mama la o farmacie naturista unde farmacista de acolo i-a dat un sirop pe baze de plante.
Din nefericire nu stiu sa iti spun ce sirop a fost, dar problema ta este grava in momentul de fata, si este nevoie neaparata sa mergi ori la medic ori la o farmacie preferabil naturista dar sa rezolvi problema obligatoriu.

| Sophieka a răspuns:

Sau ai putea sa mergi la spital chiar acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asteapta ca ti se regleaza pana la urma eu fac moale de cand ma stiu bine nu gen apa dar moale si asa imi place. astia rpde spital. aici de scrii ca te doare in fund sau o masea waiii fugi la spitall.

| timidu89 a răspuns:

Ar putea fi flora, cand mananci sau si cand nu mananci ai diaree? Imodiumul e bun, furazolidonul e slab rau. Daca cu Imodium nu se opreste, ia Lacium pentru refacerea florei. Cu febra am patit si eu, dar nu am frisoane, simt discomfort si atat. Si nu am prea putut sa mananc, si ma tine de vineri noapte. Nu stiu ce sa zic ca e, termometru nu ai? Dar daca simti ca ai frisoane sau febra, probabil sigur ai. Nu ai luat nimic de febra?

| BabaOarba a răspuns:

Cate raspunsuri, atatea pareri. Regimul tinut este ok, cu singura indicatie ca oul fiert ar fi mai bine inlocuit de carne fiarta de pui/curcan. Este regimul care se da inclusiv la copii ce au enterocolita, deci ai facut bine.

Febra indica o infectie. O dezechilibrare banala a florei intestinale sau o indigestie nu dau diaree mai mult de 3 zile, si nu provoaca febra mai mult de cateva ore, desi in general nu apare deloc febra.

Ar fi bine sa vezi un gastroenterolog si sa faci cateva analize. Niste simple analize de sange pot indica daca in organism este o infectie sau nu. Daca este nevoie de antibiotic, doar doctorul il poate recomanda. Poate fi de asemenea ceva viral, caz in care nu vei avea tratament specific, ci doar de intretinere - saruri de hidratare, regim alimentar etc.

| David23445 a răspuns:

Buna este o problema cu flora intestinala si eu am avut bea multe ceaiuri de menta si daca nu merge cu furazolidonul inceareca un eubiotic probabil daca ai urmat vreun tratament cu antibiotice tiau afectat flora intestinala destul de tare o sa se rezolve nu iti fa griji dar ai grija daca devine prea deasa du-te la spital sa nu te deshidratezi multa sanatate

| David23445 a răspuns:

Dar mai bine ar fi sa te duci la spital nu strica sa te vada un doctor poate fi o enterocolita sau ceva mai grav du-te la spital

| Nimeni4253 a răspuns:

O bucata de ciocolata sau o leguma rezolva totul