| anonim_4396 a întrebat:

De vreo 2 ani am burta foarte umflata si nu-mi explic de ce. Intr-adevar sunt putin plinuta, 65 kg si 1.55 cm, insa nu am genul de burta cu colacei sau grasime. Pur si simplu e umflata si tare. Am probleme si cu fierea si am auzit ca si din cauza asta ar putea fi. Ce as putea face sa scap de acest lucru? Am facut foarte multe exercitii si abdomene si au fost in zadar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Amely21 a răspuns:

Nu e chiar așa, nu trebuie să spuneți că e obeză, pentru că nu ați văzut-o. greutatea este și în oase, unii au oasele mai grele, altă constructie a corpului, dar alții nu. Eu am 1, 75 cm si 73 de kg dar chiar nu sunt grasa deloc, nu am burta mare, dar am o construcție mai solidă.
anonimxenotome, te sfătuiesc, cel mai bine, să mergi la doctor ca să vadă daca ai vreo problemă. Ar putea fi multe cauze, ca burta ta sa fie așa. Noi nu putem știi sigur, din moment ce nu am văzut.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mergi la medic, nu este normal ca abdomenul sa fie tare atata timp cat nu e un abdomen musculos happy
Recomand speclialitatea interne.
Trebuie sa slabesti pentru ca raportul inaltime-greutate este depasit mult si esti o persona supraponderala daca nu obeza.

| Violleta2022 a răspuns:

Wow. Putin plinuta la 1. 55cm si 65kg?
Sa-mi fie cu iertare, dar esti in zona de "obeza" la inaltimea si greutatea asta, avand 20kg peste greutatea normala.
Evident ca esti umflata, pentru ac exista grasime pe abdomen atat afara, cat si pe organele interne.
Ce sa faci?
Dieta de slabit si sport, foarte mult sport, ca sa poti sa dai jos acele kilograme, pentru ca risti sa faci diabet de tip 2 si evident, modificari ale ficatului, pancreasului, colecistuluis amd.
Evident ca "multe exercitii si abdomene" nu sunt suficiente, daca nu ai pierdut din greutate.
Ori continui sa manaci foarte mult si ce consumi la sport, pui cu multa mancare, inapoi.
Se poate da jos cu mancat foarte putin: 1000 calroi pe zi (toate 3 mesele insumate sa faca 1000 calori) si sport, nu abdomene, ca nu ajta ins ituatia asta. Ajuta mai mult sa alergi 5km pe zi.

| anonimxenotome a răspuns (pentru Amely21):

Mulțumesc pentru răspuns! Am ales sa nu le raspund atata timp cat au conceptia asta deoarece stiu cum arat si stiu cat ar trebui sa slabesc ca sa arat bine. Pentru ca daca ar fi sa am 45 de kilograme asa cum ar trebui teoretic, as arata ca un extraterestru.

| Dalmore a răspuns (pentru Amely21):

Construcție solidă la 1, 55? laughing

| Amely21 a răspuns (pentru anonimxenotome):

Așa ewinking știu și alte multe persoane care au așa, si sora mea mai mică are 1, 55 si vreo 59-60 kg. si niciodată doctorul nu a spus că e obeză.
Tu du-te mai bine la doctor, sa vezi ce iti spune. Diferă de la persoană la persoană. Si iti da, cu siguranță si un sfat, cum să scapi de problemele acelea, si care este cauza, si cum poti trata.

| anonimxenotome a răspuns (pentru Amely21):

Mulțumesc!

| Amely21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e chiar așa, nu trebuie să spuneți că e obeză, pentru că nu ați văzut-o. greutatea este și în oase, unii au oasele mai grele, altă constructie a corpului, dar alții nu. Eu am 1, 75 cm si 73 de kg dar chiar nu sunt grasa deloc, nu am burta mare, dar am o construcție mai solidă.
anonimxenotome, te sfătuiesc, cel mai bine, să mergi la doctor ca să vadă daca ai vreo problemă. Ar putea fi multe cauze, ca burta ta sa fie așa. Noi nu putem știi sigur, din moment ce nu am văzut.

| Andreeush a răspuns:

Te-ai gândit să mergi la medic?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Puțin plinuță? Fată, ar trebui să ai aproximativ 45 de kg la înălțimea aia. În 2 ani trebuia să ajungi de mult la medic.