| mariusmarius999 a întrebat:

De vreo doua săptămâni am o senzație ca abisul este puțin inflamat atunci când stau jos sau pe wc. De câteva zile când mă șterg la fund simt intr-un singur loc durere la atingere. Am observat intr-o mica masura gaura fundului meu este de culoarea mov și PARE puțin inflamata. In zona din apropiere am observat un punct roșu foarte mic care mă ustura când îl ating.
Nu am sângerări și nu am probleme când mă ***. Dar uneori simt o mâncărime. Din ceea ce am citit pe internet pare ca am hemoroizi :/. Sunt băiat și am 16 ani( Știu ca la 16 ani sa am hemoroizi e groaznic șI ca nu scapi de ei decât prin operatie). Totuși, din ceea ce am descris e posibil sa am hemoroizi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Prima data mergi si fa o analiza coproparazitologica de 5 zile, apoi daca este negativa, atunci foloseste o crema de HEMORZON de la farmacie. Te speli bine, apoi te ungi cat mai bine cu acea crema si poti introduce putin si in anus. Ar trebui, daca ai hemoroizi, sa te simti mult mai bine deja din a 2 - 3 -a zi de utilizare. Numai bine!

| missfatadelatara a răspuns:

Dacă nu te-o luat nimeni pe la spate, e posibil.

| Torra01 a răspuns:

Nu sunt atat de periculosi hemoroizii, de cele mai multe ori se fac de la statul jos si stresul zilnic si nu este ceva" wow "sa ai hemoroizi la varsta ta (daca acesta este cazul). Daca nu ai dureri decat local si nu si pe tractul intestinal, cel mai probabil poti avea o inflamatie ce se face de la anumite bacterii ce ajung acolo, pot fi din mancare sau de la un loc in care ai stat, spre exemplu un wc pe care a stat mai multa lume.In cazul in care ai hemoroizi mai mult ca probabil sunt externi si aceea nu sunt gravi, dar trebuie tratati. Daca ai fii avut interni ar fi aparut dureri si cand stai pe scaun si sangerari.Ca sa aflii sigur sau sa ti se recomande ceva, cel mai bine mergi la un specialist (sau doctorul de familie) sau la farmacie si stai linistit, nu e nimic rusinos ca de doare anusul sau altceva, la farmacie vin 1000 de oameni zilnic cu tot felul de probleme si pe farmaciste nici nu le intereseaza, ele doar iti recomanda un tratament temporar, care daca nu te face mai bine sugereaza ca trebuie sa te duci la doctor. Orice ar fi e cea mai buna solutie sa mergi mai intai la o farmacie pentru un tratament provizoriu.
Sper ca te- am ajutat si stai linistit nu trebuie sa te simti jenat pentru asa ceva, se intampla.Nici nu iti imaginezi ce greu e pentru o fata sa mearga la farmacie ca sa isi cumpere prezervative sau vreun test de sarcina, stiu de la prietenele mele mai mari (asta ca sa iti ridic putin moralul )

| Flavius_Gabriel_Taflan_1978 a răspuns:

Se poate.
Totusi, poate doar ai facut o iritatie.
Si eu cand mergeam in excursii ma iritam repede