| morandi a întrebat:

Dece noaptea prin somn crasnesc din dinti? Ma gandesc ca poate fii pe sistem nervos dar ce-as putea face impotriva acesteia? fundahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Pasii pentru tratarea bruxismului sunt urmatorii:

Introducerea unei gutiere dentare.
Daca bruxismul este cauzat de stres, cereti medicului stomatolog sa va recomande cateva metode eficiente pentru ameliorarea stresului, precum si sa va prescrie o reteta pentru relaxarea muschilor.
Reduceti sau eliminati in totalitate bauturile care contin cafeina.
Evitati alcoolul.
Evitati ticuri precum roaderea creioanelor si a pixurilor, dar si guma de mestecat.
Lauti masuri pentru sistarea bruxismului atunci cand nu dormiti.
Pozitionati o compresa calda la nivelul obrajilor in timpul noptii. Acest lucru ajuta la relaxarea muschilor.
http://www.i-medic.ro/stomatologie/bruxism-scrasnitul-dintilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Botnita

| PerfectLife a răspuns:

Este o afectiune numita bruxism.Cauta pe googlewinking

| KTAleen a răspuns:

1. Factori ocluzali
2. Factori musculari
3. Factori psiho-comportamentali
4. Există corelaţii între bruxism şi consumul de alcool, tutun, unele droguri şi medicamente, traumatisme cerebrale, unele boli psihiatrice şi neurologice.

Daca se tot repeta o sa ai nevoie de o gutiera ca sa nu iti strici dintii... Adreseaza-te unui dentist.