| porcarumadalina a întrebat:

Buna,deci am si eu o problema,dupa ce mi se termina menstruatie,mereu ma simt uda,si pe slip nu e cum era inainte umezeala aia,dar e sus asa spre clitoris si e mult mai multa, ca si cum as fi scapat cateva picături de urina, nu stiu daca sa inteles ce am vrut sa spun insa chiar nici nu stiu cum sa explic.
Sper ca cineva ma va putea ajuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la varsta asta, ar trebui sa incepi sa te speli mai des la pasarica.
Cand esti pe ciclu, trebuie sa te speli dupa fiecare schimbare de tampon, iar daca nu poti pentru ca esti la scoala, imediat cum ajungi acasa.
Spalarea trebuei sa continue si dupa terminarea menstrei, pana nu mai curge nimic, dupa care se mentine rutina zilnica de 2 spalari locale (dimineata si seara la culcare), de preferat dusul general.

Daca ai incontinenta urinara (scapi urina) mergi la un medic urolog pentru investigatii.

| NicoletaSimina a răspuns:

Draga mea, este un lucru normal sa ai aceasta senzatie.Clitorisul este mereu umed! Senzatia pe care o ai, se datoreaza faptului ca te pregatesti sa intri la ovulatie! Asa se intampla la fiecare femeie dupa ce trece de menstruatie.Treptat vei elimina o secretie care poate deveni mai abundenta pe parcursul ovulatiei.Nu iti fa griji! Aceste secretii mentin vaginul curat. Daca ai aceste secretii, este un indiciu foarte concret ca esti la ovulatie si totodata ca ai un vagin sanatos! Secretiile pot avea consistenta unui albus de ou, pot fi lipicioase, etc.In cazul clitorisului, pot spune ca isi mentine forma, iar in timpul excitatiei isi mareste un pic volumul, dar isi revine la forma initiala.Stai linistita, nu ai de ce sa te ingrijorezi.Atat vaginul, cat si clitorisul se mentin in forma! Este un lucru normal! Sper ca te-am ajutat!