| anonim_4396 a întrebat:

Uneori dupa ce ma masturbez (doar pe clitoris) ma doare, si nu inteleg de ce. Nu o fac brutal sau mai stiu eu ce. Mai am o mica problema, atunci cand incerc sa ma masturbez nu mereu ajung la orgasm, stiu ca nu mereu trebuie sa ajungi, dar nici nu simt acea placere. Nu stiu daca am vreo problema sau ceva. Ceva pareri m-ar ajuta. Mersi!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand nu esti in dispozitei buna, nu incerca sa te masturbezi, pentru ca nu vei ajunge la orgasm.
Fa-o cat mai rar, doar cand esti plina de dorinta si deja umezita.
Apoi, unghiile trebuiesc taiate scurt, ori schimbat stilul, ca sa nu te mai ranesti/iriti.

| mihai69 a răspuns:

Clitorisul e foarte sensibil, în special pe gland. Distanța dintre plăcere și durere e adesea foarte mică... Trebuie să mai experimentezi, să vezi exact ce anume trebuie să faci ca să simți doar plăcere, și asta de fiecare dată.
În primul rând, fă-o doar când ești total relaxată și fără niciun stres (de pildă că ai putea fi surprinsă). În al doilea, poate un vibrator (sau aparat de masaj „clasic") te-ar putea ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
| dann42 a răspuns:

Are si masturbarea rolul ei dar cel mai bine este sa iti cauti un iubit cu care sa faci sex.