| amy778 a întrebat:

Deci aseara am avut un atac de panica, dupa care au aparut stari derealizare.am senzatia ca totul in jurul meu este ciudat, oamenii-s ciudati.parca totul e ireal. Lumea mi se pare ciudata, straina.am inceput sa iau de cateva zile magnefort cu vitamina b6, pentru ca aveam depersonalizare.ma rog, a trecut si a aparut derealizarea. daca continui sa iau, imi va face rau sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Când ai tulburări de somn (te trezești la doua ore după ce ai adormit, spre ex), e firesc sa ti se întâmple asta, se mai întâmplă și când te trezești brusc, leșini de teama sau nu dormi o noapte. Nu e nimic ieșit din comun sa ti se întâmple asta când ai motive palpabile. Dacă conștientizezi problema și cunoști cauza, poți încerca să o rezolvi și fără pastile. Nicio substanta nu îți va schimba percepția și gândirea despre lume. Toate astea sunt doar sub controlul tău. Nici cel mai bun specialist în hipnoza sau cel mai puternic psihedelic nu îți poate controla stările mai bine decât o faci deja tu.

4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Da poti lua magnefort(e vitaminab6 +mineralul magneziu, nu iti fac rau, sunt bune, te mai calmeaza)in continuare.Si trebuie sa mergi si la un psiholog pentru psihoterapie si la un medic specialist psihiatru pentru un consult si daca va fi nrvoie,un tratament adecvat care te va pune pe picioare. Apeleaza la un ajutor, nu sta asa, sa nu se agraveze sau sa nu continui da suferi.
Magnefort+psiholog+psihiatru te pot pune pe picioare, te pot face sa te simti mai bine.
Sanatate multa si ai grija de tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca vitaminele si mineralele alea sa-si faca efectul, trebuie sa le iei macar 3-4 saptamani, zi de zi, si abia dupa atatea saptamani incep sa-is faca efectul.

| Tiopevuz a răspuns:

Vitaminele nu cred ca ti dauneaza daca le iei in continuare

| Vlad_Raicu_1996 a răspuns:

Aceleasi stari am si eu. Dar vreau sa stiu daca esti anxioasa?!