| RAPID a întrebat:

am o problema grava cred ca am innebunit am avut acum 6 luni un atac de panica care sa transformat in anxietate si a contiunat pana la refuz, si in ultima perioada am o neliniste psihica foarte ciudata de la stari de depresie la stari de euforie si energie dintr-o data si cateodata ma simt de parca nimic nu sar fii intamplat azi am avut iar atac de panica si am crezut ca am murit era totul ireal in jurul meu am ajuns acasa m-am linistit si brusc am trecut la o stare de euforie credeti ca am innebunit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu. Inseamna ca ai niste probleme peste care nu poti trece, asa ca ai nevoie de ajutor. Incearca sa gasesti un confident si daca nu poti gasi o persoana de incredere sau nu se rezolva incearca sa consulti un psiholog.

| IMC90 a răspuns:

Nu, n-ai innebunit. Ai o anxietate mai severa, care se manifesta cu atacuri de panica. Daca o tii asa dai in depresie.

Trebuie sa te duci la psihiatru. Propunerea mea de tratament este urmatoarea http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=945.

Dar medicul tau poate combina mai multe mijloace terapeutice, in functie si de gravitatea anixetatii pe care numai el o poate aprecia. Bafta.

| ZvT a răspuns:

Intreaba si tu un psiholog. Sfatul meu e sa te relaxezi un timp.

| Aleeeeeexandra a răspuns:

Te droghezi?

| IMC90 a răspuns (pentru Aleeeeeexandra):

Da

| Aleeeeeexandra a răspuns (pentru IMC90):

Si eu care chiar credeam ca esti nebun

| IMC90 a răspuns (pentru Aleeeeeexandra):

Vezi ca nu eu am pus intrebarea laughing

dar oricum, raspunsul care l-am dat este cat se poate de serios, bazat pe cunostiintele care le-am acumulat de-a lungul timpului. nu sunt medic, nu sunt expert dar nu voi spune niciodata prostii atunci cand vine vorba de sanatatea cuiva. am incercat mereu sa ajut cum pot laughing

legat de intrebarea ta, nu vad ce relevanta are big grin intr-adevar, unele dorguri provoaca anxietate, dar banuiesc ca nu mai statea sa intrebe pe forum daca asta era cauza big grin

| Aleeeeeexandra a răspuns (pentru IMC90):

Vaiiiiiii scuza-ma laughing.am avut impresia ca tu esti cel ce a postat intrebarea.nu te indoi niciodata de prostia altora oricum happy

| IMC90 a răspuns (pentru Aleeeeeexandra):

Sunt multi care nu inteleg ce inseamna sa te droghezi.

Bei cola - te droghezi
Fumezi - te droghezi
Bei alcool - te droghezi
Fumezi un cui - te droghezi
Tragi pe nas - te droghezi

si lista poate continua (eu le-am facut pe toate, si am ramas numai la ce am constatat ca nu imi strica asa mult sanatatea, fiindca unele droguri te deregleaza rau). tot ce se joaca cu neurotransmitatorii inseamna drog. toate substantele enumerate mai sus se joaca cu neurotransmitatorii.

| Aleeeeeexandra a răspuns (pentru IMC90):

Stiu prea bine ce inseamna sa te droghezi.intrebarea nu ti-a fost adresata tie, i-am adresat-o celui ce a postat intrebarea in mod ironic.

| IMC90 a răspuns (pentru Aleeeeeexandra):

Eu sper ca l-am lamurit. Nu este nebun, am vazut zeci de cazuri de anxietate la tineri, se vede cu ochiul liber numai cand stai de vorba cu persoana. Cu un tratament adecvat se poate vindeca. Fiecare tratament are si reactii adverse (in cazul de fata are destule) deci trebuie sa cantareasca bine daca vrea sa urmeze un tratament si apoi sa mearga la psihiatru.

| RAPID explică (pentru Aleeeeeexandra):

Am tras si eu de vreo 3 ori anul trecut, dar cam atat

| PosteXD a răspuns:

Daca nu ai ranit pe cineva sau alti nu te cred nebun atunci nu ai nimic tongue

| TaurussBee a răspuns:

Nu ai innebunit e doar stresu, incearca sa te relaxezi cand ai un atac de panica incearca sa te controlezi, te duci acasa si te culci o ora 2, te va ajuta. daca te vei gandi tot timpul ca ai innebunit chestia asta te face sa crezi ca esti nebun/a, ceaiurile si somnu ajuta si gandirea optimista e intodeauna binevenita.