| 123456FOREVER a întrebat:

Salut, azi am inceput sa plâng foarte tare si la un moment dat am inceput sa respir foarte repede, simteam cum mă înec si aveam senzatia ca o sa leșin. Poate fi un atac de panica? Ar trebui sa merg la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ar trebui sa vezi un psihiatru, pentru ca ai probleme serioase de sanatate, daca ai inceput sa-ti induci stari de isterie si chiar lesin, iar in trecut ai facut crize de epilepsie.

| Donsavas a răspuns:

Da. Mergi la medic! Ai nevoie de medicatie. Dacă nu iei tratament in ambulatoriu, va veni o vreme in care vei ceda si te vei interna. Acum daca ai nevoie de pastile nu ai. Nu cred ca vrei sa mergi in urgență pentru asa ceva.

| Docmiau a răspuns:

Este foarte probabil un atac de panica. Cand apar astfel de situatii, este bine sa respiri adanc permanent si sa incerci sa-ti pastrezi calmul. Te asezi jos, feresti pe cat posibil caldura excesiva sau aglomeratia si ai la indemana apa si ceva dulce. Cel mai des in situatii de genul este influentata glicemia (scade) iar uneori daca stressul este periodic sau permanent poate sa creasca, ducandu-te in diabet pe baza de stress (nervoasa). Nu este nevoie sa mergi la doctor (decat daca doresti un consult de specialitate psihiatric) sau la psiholog. Trebuie sa te mentii cu interiorul lucid mereu