| anonim_4396 a întrebat:

Deci menstruatia mea e neregulata am 15 ani, mereu intarzie, luna asta mi-a cam o saptamana, am facut 3 teste, toate au iesit negative dar pana sa le fac am fost foarte speriata, panicata, stresata si inca sunt asa am fost foarte racita luna asta am luat o gramada de medicamente si antibiotice am facut si o toxiinfectie alimentara si cred ca sunt si putin racita la ovare, cred ca am si anxietate nu mananc nici sanatos, mananc foarte putin. De ce nu imi vine ciclul? Insarcinata nu sunt dar totusi sunt foarte, foarte speriata tot la asta ma gandesc si cateodata simt ca nu am aer cand tot citesc pe internet tot felul de lucruri si nu stiu ce sa mai fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

Cu toate ca faci multe lucruri irespoasabile, pe care le recunosti totusi (nu te hranesti sanatos, faci sex, cu toate ca esti atat de tanara), acum ceri ajutorul deoarece esti "foarte, foarte speriata","simt ca nu am aer.....nu stiu ce sa mai fac". Trebuie sa-ti asumi repercursiunile, daca, tu, constient, faci aceste lucruri, la doar 15 ani!
Menstruatia poate sa-ti intarzie din cauza antibioticilor, a racelilor.Stresul pe care il ai acum,merita pentru ca ai facut sex,fara sa cunosti nimic despre riscurile unei sarcini?
Acum,trebuie doar sa incerci sa te linistesti si sa vezi daca stii ceva,despre protectie sexuala,despre ovulatie,ovule, spermatozoizi, perioada fertila, despre procreere, boli venerice.