| Daniela2220 a întrebat:

Buna TPU! Am o problema, deoarece cred ca am probleme cu anxietatea. Mi-am început viața sexuală in Ianuarie(protejat, prezervativul nu s-a rupt), dupa mi-a venit menstruația, dar am fost testata pozitiv și pentru Covid. De atunci nu am mai avut contacte sexuale, însă in Februarie menstruația mi-a întârziat 8 zile (am dar vina pe Covid și pe Antibioticele luate) cu toate acestea sânii au rămas mai mari decât de obicei dupa terminarea menstruație (din punctul meu de vedere) dar nu ma mai dureau. Din acest motiv am început sa cred ca ar putea exista o sarcina..chiar dacă stiu ca nu prea este posibil am făcut 2 teste de sarcina care au ieșit negative..acum este Martie și menstruația mi-a întârziat o zi, însă toată luna Februarie am fost stresata pe aceasta tema. extrem de stresata. Acum iar sunt panicata. Credeți ca acest stres continuu poate afecta ciclul, momentul ovulației. Nu cred ca este vorba de o sarcina

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Da, stresul poate provoca intarzierea dar sa stii si ca faptul ca ai avut covid ar fi putut sa o faca sa intarzie. Am mai auzit treaba asta la fetele care au avut covid. Vezi daca o sa fie totul in regula de acum inainte, daca nu, mergi la un control ginecologic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Covidul lasa sechele asa ca astea sunt reactii adverse care nu au legatura cu sexul.

| Alberto32767 a răspuns:

Stresul in principal poate sa îți producă o dereglare a timpului dintre menstruații, însă de aceasta data a fost covidul, organismul lupta pentru a pune mai multe globule albe în mișcare ca să facă virusul sa dispară din corp prin multiplicarea anticorpilor fapt care face ca celelalte procese ale corpului sa fie întârziate, în combaterea unui virus corpul întârzie procesele ce nu ii sunt necesare pentru supravietuire ca să folosească acele resurse în construirea de anticorpi.
Nu te mai stresa, a fost o reacție normala în urma infectării cu covid.

| Daniela2220 explică (pentru Alberto32767):

Va Multumesc mult pentru răspunsuri, sunteți foarte draguti ca ați raspuns