| anonim_4396 a întrebat:

Deci pe mama o doare foarte tare in partea stanga si dreapra sub coaste dar mai mult in stanga, ii vinesa vomite aproape in fiecare zi de circa 2 saptamani si ii este rau. Nu stiu ce are! La spital nu vrea sa se duca in niciun caz, va rog ajutati-ma! sad Ce are ssi cum ii trece? Va roooog! crying Apropo ea are 45 de ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Și, de ce nu o convingi? Trebuie, încearcă, insistă...
Are nevoie de analize amănunțite, pentru un diagnostic corect. Fără tratament, durerea nu va ceda, iar calmantele doar maschează afecțiunea, nu o tratează. Din contră, durerile se pot accentua. Doar în urma ecografului, analizelor medicale, mama ta poate afla adevărul. Vezi și tu, ea acuză dureri în dreapta, în stânga etc, pentru că durerea iradiază și o resimte cam peste tot. Trebuie să i se descopere boala de bază. Medicii nu merg pe presupuneri, ei dau un diagnostic cert. Poate că nu e vorba de o afecțiune severă și își va reveni foarte repede. Sănătate multă!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde sa stim noi? serios acum?

sa mearga la medic la un consult

| Victorita15 a răspuns:

Uite, nimeni de aici nu ar putea sa-ti spuna ce are cu precizie mama ta. Nici nu cred ca merita sa te consulti pe acest site. Cel mai bine e sa o convingi sa mearga la medic, fie daca ii este foarte rau, cheama urgenta.