| Andreeahelpme a întrebat:

Bună, deci sunt însărcinată și de un timp când stau în pat mai ales pe partea dreapta simt ca ma apasă ceva pe inima, respir greu parca nu am aer și urechile parca ies flăcări pe ele. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, inima este pe partea stanga, asadar ceea ce simti tu pe dreapta este sarcina care apasa pe ficat, pe colon, stomac, dar in nici un caz nu ajunge la inima.
Acum am vazut, tu ai doar 5 luni, deci sarcina nu este mare, neputand sa-ti provoace acel disconfort. in acest caz, poate fii vorba de ceva gaze in intestine, sau ceva ce nu i-a placut ficatului/colecistului.
Respiratia greoaie apare din cauza oboselii foarte mari, sau a caldurii foarte mari.
Este aproape 2 noapte si tu esti pe computer postand intrebari, in loc sa fii in pat si sa dormi de cel putin 4 ore....si te mai miri de ce ai greutati in piept?
Cand ai un copil in pantec, nu-ti mai poti permite sa faci ce faceai inainte, somnul fiindul unul din lucrurile vitale de care va trebuii sa tii seama, in sarcina. Dormitul chair se prelungeste cu 1-2 ore la gravide, iar tu trebuie sa fii in pat la 10, cel mai tarziu.

| AnnabellaBB a răspuns:

Sunt însărcinată, am 5 luni.
Încearcă sa stai mult pe partea stânga. Câte săptămâni de sarcina ai?
Nu este indicat sa stai întinsă pe spate.
Du-te la doctor dacă mai ai aceste stări. Eu le mai am uneori, simt ca ma sufoc