| Belluuu a întrebat:

dereglarea hormonala poate sa iti produca cosuri?, si daca DA, cum se poate trata? adica eu o vreme am facut dragoste cu fosta iubita si nu aveam probleme cu tenul dar acum ca am alta si inca n-am inceput sa fim la acel pas au inceput sa-mi apara cateva cosuri o.O!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Dupa cate mi-am dat eu bine seama, ai avea cam 15-16 ani, cel mult 17 ani.Inseamna ca hormonii tai sunt de vina si nu faptul ca ai schimbat partenerele. Aparitia in exces a acneei, mai poate fi provocata si de mediul in care traiesti(poluare), alimentaiia condimentata si cu grasimi animale, igiena deficitara.De obicei, acneea, la baieti, ar disparea cam in jurul varstei de 18 ani.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Acel pas despre care vorbesti nu te va vindeca de cosuri.

| Oana92 a răspuns:

Da, poti sa faci cosuri de la o dereglare hormonala. Se trateaza prin tratement de la endocrinolog.

| Alcyon a răspuns:

N-ai cum sa scapi de cosuri, facand sex. Astea-s niste povesti de adormit copiii. Trebuie sa faci tratament, prescris de medic.