| Bubu2396 a întrebat:

Desi ma confrunt cu simptome extrem de generale ce pot indica probabil diverse boli, pun aceasta intrebare din disperare de cauza. Nu am reusit sa gasesc o explicatie si implicit o solutie pentru ceea ce mi se intampla de ceva timp.De o saptamana ma confrut cu urmatoarele simptome: dureri de cap, deseori in zona cefei, dureri ale incheieturilor, muschilor, in special la degetele de la maini, dureri sub ureche, in zona maxilarului si chiar ai muschii fetei, dureri abominale si de spate. Tin sa precizez ca majoritatea durerilor nu dureaza mai mult de 10 minute, desigur in afara de durerea de cap care pur si simplu ma omoara si se manifesta in special dupa ora 15.
Nu stiu daca are vreo legatura dar acum cateva zile ma durea in zona palmei, mai jos de degetul mare si mi s-au accentuat venele, de la incheietura, iar in palma mi s-a facut o galma care ma durea. Am asociat aceasta intamplare cu un junghi sau ceva din cauza circulatiei.
Va rog, daca stiti o anumita boala indicata de aceste simpoteme spuneti-mi. Singurul lucru de care as vrea sa scap este durerea de cap care nu ma lasa sa ma concentrez la scoala ( am 16 ani si sunt fata)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste ipohondrie. e o boala incurabila.

| Bubu2396 explică (pentru anonim_4396):

Tin sa iti zic ca gresesti. Mereu cand ma simteam rau, chiar am aveam ceva. am avut pietre la rinichi, lipsa de fier, caderi de calciu, reumatism, hirsutism. Nu sunt chestii grave, dar au fost confirmate de doctori si am urmat si tratamente, deci nu cred ca mi le-am imaginat eu sau ceva. big grin

| marcous a răspuns:

Pai poate fi inclusiv o lipsa de calciu (daca ai mai avut) si/sau magneziu. De regula lipsurile de minerale dau aritmii si pot aparea diverse manifestari cardiovasculare neplacute.
Mai pot fi si manifestarile somatice a unei anxietati declansate pe baza de stres sau consum excesiv de substante care hiperexcita SNC-ul (sistemul nervos central) cum ar fi consumul de alcool, de cofeina, de nicotina si alte droguri mai legale sau mai putin legale.

| allex20n a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medic ca nu suna prea bine ce descrii tu. prima data ma gandeam la gripa asta noua, dar ai spus ca nu tine mult durerea, doar cea de cap, care ar putea fi de la oboseala. zici ca te dor incheieturile, poate ai lipsa de calciu, ia-ti calciu si poate iti trece. sanatate! big grin
PS : mai bine mergi la medic!

| diditza23 a răspuns:

Cam multe simptome sad esti stresata rau? uneori toate astea s-ar putea sa fie si d la stres..incearca sa fii mai linsitita si sa faci lucruri placute ca sa te detasezi de situatie..si daca nici asa nu iti trece cel mai bine fugi la un doctor..in leg cu capull..sa nu ai vreo migrena...sau dormi suficent? sanatate

| razboinicu2016 a răspuns:

Nu scrie pe net pot fi 100 de boli care au simptome asemanatoare, cel mai bine si indicat este sa mergi la un medic(chiar daca suntem in Romania)