| klhkhjjhkhklhkjhkjh a întrebat:

Am dureri de cap și amețesc puțin. De dimineața când m-am trezit la 8 ma durea îngrozitor capul, apoi m-am culcat la loc și m-am trezit la 12, iar capul nu ma mai durea asa de tare, dar ma durea spatele. Oare am tras curent, dar eu zic ca nu am cum, pentru ca mereu când ies afara, am căciula pe cap. Sau creierul nu mi se oxigenează suficient din cauza circulației sanguine. Si este foarte rău, ca de mâine începe liceul și trebuie sa ma concentrez la ore, sa fiu cat se poate de atenta, ca sa am parte de mai mult timp liber acasă. Voi ce ziceți? Pot exista și alte cauze ale durerilor de cap? De la stres, vreme sau de la ce? (Precizez ca iubit nu am și sa nu va gândiți la alte prostii când citiți și amețeli pe lângă dureri de cap, aștept răspunsuri care sa aibă rost cu întrebarea mea). Mulțumesc pentru înțelegere!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fllorentina a răspuns:

Larisa, stai linistita aceste dureri de cap sunt normale sa zic asa mai ales daca ai tras curent. Daca vei sta in casa si vei lua macar paracetamol atunci se vaameliora durerea.
Apropo de ameteli, sa stii ca se pot cauza din pricina ANEMIEI( lipsa de calciu). Acesta se observa atunci cand te ridici brusc din pat si vezi parca negru in fata ochilor si ametesti, dar trece.

Simptomele anemiei sunt:
- oboseala,
- dispnee,
- paloare,
- rezistenta scazuta la infectii.
Definirea anemiei se face inexact doar ca o scadere a numarului de hematii, deoarece, in unele anemii (ex: anemia hipocroma) numarul de globule rosii este normal, dar concentratia corpusculara medie in hemoglobina este scazuta. De asemenea modul de viata, altitudinea, varsta si sexul, pot influenta semnificativ atat numarul de hematii, cat si concentratia hemoglobinei. Daca evolutia anemiei este lenta, organismul se poate adapta, fara tulburari importante, pana la o valoare a hemoglobinei de 6 grame/100 ml.
Poate fi si din cauza ca iti trebuie ochelari, de multe ori se intampla asta happy

Daca aceste dureri de cap persista eu zic sa te duci la medic pentru a nu agrava starea :*

Bafta:*

2 răspunsuri:
| Andreea_1452 a răspuns:

Buna. Si eu am avut aceeasi problema.in afara de durerea de spate.si port ochelari. Interesant.nu? Viziteaza un medic. Este mai bine. Succes, scumpo.

| mihaela3000 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun=(du-te la spital sau la policlinica si o sa-ti spuna doctorii ce aiwinking