| NoName321028 a întrebat:

Salut,TPU! Un dinte fara nerv căruia canalele i-au fost astupate cu plomba se mai poate caria? Ma refer la plomba cu care au fost astupate canalele, dacă se mai poate face carie pe lângă ea (adica pe dedesubtul ei, fix lângă canale). Ca dintele in sine stiu ca se mai poate carie. Dar pe lângă canale? Sau chiar inauntru canalelor se mai poate face carie? Dintele este un incisiv central.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Nu se face carie decat pe dinti! Nu si pe langa dinti. Gingiile, canalele, plombele nu pot face carii. Se pot produse infectii / puroaie, dar nu carii, si daca totul este ok acum, si te igienizezi regulat, nu vei avea afectiuni.

| NoName321028 explică (pentru Sophieka):

Eu am nervul scos de vreo 2 ani de aia am întrebat sa știu dacă se poate caria pe sub sau pe lângă plomba cu care a fost astupate locul unde a stat nervul. Pe lângă ma refer inauntru ca afara stiu ca se poate.

| Sophieka a răspuns (pentru NoName321028):

Inauntru te referi la miezul dintelui pe care sta plomba. Sunt foarte mici sansele sa se intample asta. S-ar putea intampla asta daca dintele nu este astupat cum trebuie, dar pe langa plomba, pe dinte, se mai poate caria.
Daca ai observat ca ti s-a facut dintele gri, sau ca se inchide la aspect, din nefericire, asa se intampla cu un dinte "mort", cu timpul, se inchide la culoare.

26 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Daca ai dubii, si crezi ca ti s-a cariat dintele, mergi la un consult dentar.

| NoName321028 explică (pentru Sophieka):

Pe afara nu este cariat. Dar mulțumesc pentru răspunsuri. Acun stiu ca pe interior nu se poate caria. Dar pe sub plomba?

| Sophieka a răspuns (pentru NoName321028):

Pe sub plomba, este miezul dintelui, pe care sta plomba. Sansele sunt foarte mici sa se poata intampla asta, daca caria anterioara nu a fost inlaturata complet, poate continua sa se mareasca in interior. Dar acestea sunt sanse mici si nu cred ca trebuie sa iti faci griji pentru asta.
Dar in exterior, pe suprafata dintelui, imprejurul plombei, unde este dinte, se poate crea carie, destul de usor, de aceea trebuie sa avem grija sa ne igienizam bine dupa mancare, si nu doar dupa mancare, dar si dimineata la trezire, si seara inainte de culcare.

| NoName321028 explică (pentru Sophieka):

Mulțumesc! Dar crezi ca ar fi mai bine sa ii pun o coroana? Si pe sub coroana se poate caria?

| Sophieka a răspuns (pentru NoName321028):

Si pe sub coroana se poate dar acestea sunt sanse foarte foarte mici, si la plomba la fel.
Daca nu tii neaparat sa ii faci coroana, lasa-l cu plomba, daca este bine asa!

| NoName321028 explică (pentru Sophieka):

Mulțumesc!

| Sophieka a răspuns (pentru NoName321028):

Cu tot dragul!

| NoName321028 explică (pentru Sophieka):

Si carie sub plomba se poate faca doar daca este carie pe pe afar, nu? Sau poate fi doar pe sub ea si pe afar sa fie, ca nou"?

| Sophieka a răspuns (pentru NoName321028):

Se poate intampla, din nefericire, pe dinafara sa arate dintele bine, sanatos, normal, si pe inauntru sa se formeze carie.
Dar exista sanse mici sa se intample asta.
Daca tu crezi ca stomatologul tau nu ti-a curatat bine caria inainte de plombare, mergi la un alt stomatolog sa scoata plomba si sa se uite, si sa iti dea si tie obligatoriu oglinda sa vezi cu ochii tai inauntru, ca sa fi linistit.
Eu cer (si e dreptul meu), sa ma vad in oglinda cand mi se fac lucrari, ca sa fiu sigura ca mi-a curatat bine, chiar daca stomatologului nu-i convine.

| NoName321028 explică (pentru Sophieka):

Mulțumesc frumos!

| Sophieka a răspuns (pentru NoName321028):

Cu drag. Sper ca te-am ajutat!

| NoName321028 explică (pentru Sophieka):

Mai am o întrebare, caria nu fost atât de mare, a fost pe partea din spate a dintelui ca un mic punct dar a avansat pana la nerv din pacate. Daca a fost caria mica (la dimensiune) sunt sanse mai mici ca se facă carie pe sub plomba? Ea a fost pusa acum 2 ani.

| NoName321028 explică (pentru Sophieka):

Si daca am grija de dintii mei, în timp se mai poate face carie sub plomba?

| Sophieka a răspuns (pentru NoName321028):

Caria nu a fost foarte mica, punctul era la suprafata, dar in interior era lunga din moment ce a ajuns pana jos si s-a creat infectie, care a cauzat moartea nervului.
Daca locul a fost bine curatat, sansele sa se faca o caria sub plomba este foarte foarte mica, poti trai toata viata bine cu dintele plombat asa cum este acum.
Si daca ai grija de dintii tai, atunci sansele sunt si mai mici sa se produca vreo carie, atat in exterior, cat si in interior adica sub plomba.

| NoName321028 explică (pentru Sophieka):

Mulțumesc! Dar si vreo idee cum imi pot da seama daca am carie sub plomba?

| Sophieka a răspuns (pentru NoName321028):

Nu iti poti da seama de lucrul asta decat daca vezi carie la exterior adica pe dinte.

| NoName321028 explică (pentru Sophieka):

Va mulțumesc!

| Sophieka a răspuns (pentru NoName321028):

Daca un dinte cu nerv (adica un dinte normal), are o carie undeva, si tu nu o vezi, sau are vreo infectie cum ar fi puroiul, atunci acel dinte doare. Dar un dintre caruia i-a fost scos nervul, nu mai doare, nu simti nimic la el, asa ca la un dinte fara nerv si plombat, nu poti decat sa urmaresti sa vezi daca ti se face cumva carie.

Dar ai grija ca poti face o obsesie din asta. Ai grija de igiena ta si cere oglinda altadata ca sa iti vezi dintele dupa ce ti l-a curatat, inainte sa iti puna plomba, ca sa fi linistit/a.

Numai bine iti doresc! Pa pa

| NoName321028 explică (pentru Sophieka):

Mulțumesc la fel! Pa!

| NoName321028 explică (pentru Sophieka):

Va rog sa nu va supărați ca va pun atâtea întrebări. Dar dintele se poate caria atat de rău (incat sa ajungă la radacina și sa nu se mai poată salva dintele ) înăuntru fara ca eu sa vad caria pe afara? Si daca nu va supărați sunt stomatolog de știți atâtea lucruri?

| Sophieka a răspuns (pentru NoName321028):

Inainte ca sa ajunga dintele atat de rau incat sa nu mai poata fi salvat, dintele doare, mult, saptamani sau luni de zile, deci aveti toate sansele sa il salvati din timp.
Se poate intampla, dar sunt cazuri rare, in care se formeaza caria inauntru. Nu are rost sa lungim discutia pentru ca se creaza o obsesie din asta. Sunt sanse mici, si daca dintele doare, mergi la stomatolog sa vezi cauza si sa il salvezi din timp, si atunci va fi bine.

Nu sunt stomatolog, sunt o persoana cu experienta, am avut de-a lungul anilor probleme cu dantura, am umblat mult la stomatologi si detin o anumita cunoastere, de aceea mi-am permis sa vin la intrebarea ta si sa rapsund.

| NoName321028 explică (pentru Sophieka):

Mulțumesc mult! Dintele nu m-a durut deloc de când i am scos nervul.

| Sophieka a răspuns (pentru NoName321028):

Reciteste ceea ce am scris... Un dinte nu mai poate durea daca nu mai are nerv...Decat un dinte normal care are nerv.

| NoName321028 explică (pentru Sophieka):

Ok mulțumesc! Dar ați spus ca doare decât dacă este cariat foarte rău.