| Maria_Sara_1991 a întrebat:

Buna dimineata, am o problema: pe mama o doare burta si are diaree, ce sa ii dau? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta are de 3 saptamani probleme cu burta, cred ca-i cazul sa chemi medicul acasa sau sa o duceti la spital, pentru ca problema ei indiferent de ce natura este, s-a agravat!
Citind mesajele tale din trecut, vad cel putin 3-4 prin care ne spui de problema burtii mamei tale.

| ALGator a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate fi de exemplu apendicita sau alte lucruri.
Se merge la medic sau se cheamă salvarea nu e de "dat" medicamente. Poate eventual un calmant al durerilor (întrebă medicul la telefon ce calmant).
Diareea duce la deshidratare. Trebuie să bea ceva, orice lichid care nu o ingretoseaza.
Sănătate!

| minrest a răspuns:

Furazolidon, am observat ca e foarte eficace. Ca dieta, paine prajita, piure de morcovi, branza dulce, fara fructe, pana ii trece.

| Felys a răspuns:

In primul rand ii dai doua pastile de loperamid prima daca si daca continua si nu ii trece cate una cand si cand,cat priveste mancarea este indicat sa ii faci putin orez fiert, fara nimic in el, branza, masline, dar daca ia loperamid trece oricum

| octav005 a răspuns:

O lingurita de cafea, s-au o lingurita de orez crud

| nugasescusernameliber a răspuns:

Orez si branza pentru diaree, pentru. dureri de stomac ceaiul de menta sau de musetel ajuta, iar daca problema persista bineinteles ca trebuie consultat un medic.

| Maria_Sara_1991 explică (pentru nugasescusernameliber):

As vrea sa o duc la medic pentru ca are niste dureri groaznice dar nu o pot duce deoarece iese la scaun din 5 in 5 minute dar data ai stii tu o solutie cum sa o duc pana acolo m-ar ajuta mult

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Maria_Sara_1991):

In cazuri atat de severe poate fi chemat medicul de familie la domiciliu! Ceea ce iti si recomand.

| XxRalukaxXValentinaXx a răspuns (pentru Maria_Sara_1991):

Incercati sa ii dati covrigi si banane.Asigurati-va ca este hidratata. Durerea se va ameliora si o veti putea duce la spital☺

| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca nu poate sa vina macar prin telefon explica-i exact simptomele, sau mergi tu la cabinet, el stie ce sa te intrebe si ce sa-ti prescrie.

| Fumiko a răspuns:

Furazolidon e cel mai bun pentru dureri de burta si diaree

| XxRalukaxXValentinaXx a răspuns:

Buna dimineata! Ei bine deshidratarea ar putea fi o problema. Iată câteva alimente care vă ajută să vă reechilibraţi gastric:

1. Bananele

2. Orezul alb

3. Pâine prăjită. Sau covrigei, sau biscuiţi simpli. Pentru că sunt făcute din făină procesată, stomacul le va digera mai uşor în această perioadă. Iată de ce ar trebui să vă feriţi câteva zile de produsele realizate din cereale integrale, ceva mai dificil de digerat pentru un stomac supărat. În plus, sarea pe care o conţin ajută la reechilibrarea electroliţilor din organism, pierduţi în mare parte din pricina diareei.Insanatosire grabnica

| Brunett94 a răspuns:

Furazolidon, de la farmacie.

| Mihaela_Anka_1992 a răspuns:

Poti sa ii dai pentru burta Debridat este foarte bun si pentru diaree ori Furazolidon ori Imodium ambele sunt bune si neaparat 2 zile Orez fiert, banane, covrigi pentru hidratare.

| placintabalegaru a răspuns:

Lingeo in curulk si dupa cacate in gura ei

| Sima_Paul_1990 a răspuns:

Pai pentru burta dai no spa iar pentru diaree Furazolidon.
sper ca te am ajutat.