| Scarlatmadalina123 a întrebat:

Bună dimineața! Am otita de aproape o săptămână la urechea dreaptă. Și vreau să întreb dacă pot face și la urechea stânga. A început și aceasta să mă doară și simt cum curge ceva. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Nu mai este otita, otita dureaza maxim 3zile. Este mastodoita, daca ai fost racit inainte, sau iti curge lichid rozaliu, sau chiar sange/cheaguri de sange este o infectie a sangelui la nivel cranian(am avut si eu).
Mai bine te duci la urgente, nu la un cabinet de ORL

| Iunix a răspuns:

Da, poți să faci și la cealaltă ureche.
Du-te la farmacie!
Și eu am avut otită și farmacista mi-a dat Otipax. În 2 - 3 zile mi-a trecut de tot. Există posibilitatea ca și după ce scapi de otită aceasta tot să mai apară, adică e posibil ca și după ce crezi că ai scăpat să mai ai câteva episoade în care să înceapă să te doară iar urechea. Atunci trebuie să folosești din nou medicamentul dat de farmacistă ca să distrugi virusu de tot.

| Scarlatmadalina123 explică (pentru Iunix):

Am luat antibiotic în perioada asta.

| Vanessastar100 a răspuns:

Da se poate face la ambele urechi.