| Roseey a întrebat:

Buna happy
Acum trei saptamani m-am racit foarte rau, nu am iesit din casa si am stat in pat incontinuu.Dupa o saptamana a inceput sa ma doara urechea stanga si mi-am pus otocalm. Faceam febra si ma durea capul...si de ureche nu mai spun,mi s-a umflat si oricat de tare m-a durut,nu m-am dus la medic deoarece mi-era frica sa nu ma atinga in asa fel incat sa ma doara mai tare.
Acum,de doua zile, a inceput sa ma doara iar urechea si-mi curge un lichid...Presupun ca e otita thinking.
Ati putea sa-mi recomandati ceva? Nu prea vreau sa merg la medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai avut otita si fiindca nu te-ai dus la medic, ai facut perforatie de timpan. daca ajungeai la medic macar in al unsprezecelea ceas, adica in interval de 24 de ore de la momentul in care a inceput sa curga, timpanul iti putea fi reparat imediat, fara operatie si fara nici un fel de durere.
Acum e important sa te vada un ORL-ist in urgenta. Vei primi tratament probabil injectabil si dupa vindecare vei vedea ce de facut cu timpanul.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fără un consult medical, altă variantă nu există.
Mergi la O.R.L. fără discuții!
Sănătate.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nici acum, în al 12-lea ceas, NU vrei să pricepi că NU te poţi trata acasă?

Mergi de URGENŢĂ la un medic specialist ORL pentru diagnostic şi tratamentul adecvat!

Ai GRIJĂ de tine şi de sănătatea ta!

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Trebuie să vezi un ORL-ist. Vrei să faci o otită cronică? Să te chinui cu ea toată viața?