| curiosul122 a întrebat:

Buna dimineata. De alaltaieri, adica miercuri, am inceput sa am parte de tuse seaca, desi uneori am productiva, dureri de cap aproare tot timpul, dureri musculare(rar), imi curge si nasul dar tot rar, in prima zi ma simteam ametit cand ma ridicam din pat si mergeam, nu eram in stare sa fac nimic, mai am si frisoane desi acum au mai trecut din ele. Nu am fost la baie. Am baut ceaiuri multe si am fost ieri la medicul de familie si a prescris un antibiotic. Din ce am citit, s-ar putea sa am Covid insa medicul nu a zis nimic despre asta. Momentan nu am probleme legate de respiratie sau de gust/miros. Credeti ca as putea sa rezolv doar cu antibiotic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cele mai frecvente simptome ale infectiei cu Covid:
febră
tuse
oboseală
pierderea gustului sau a mirosului

Simptome mai puțin frecvente:
Durere de gât
durere de cap
dureri
diaree
o erupție pe piele sau decolorarea degetelor sau degetelor de la picioare
ochi roșii sau iritați

Simptome grave:
dificultăți de respirație sau dificultăți de respirație
pierderea vorbirii sau a mobilității sau confuzie
dureri în piept

Solicitați asistență medicală imediată dacă aveți simptome grave. Sunați întotdeauna înainte de a vă vizita medicul sau unitatea medicală.
Persoanele cu simptome ușoare care sunt sănătoase ar trebui să-și gestioneze simptomele acasă.

În medie, durează 5-6 zile de la momentul în care cineva este infectat cu virusul covid, pentru ca simptomele să apară, însă poate dura până la 14 zile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Frank51 a răspuns:

Tusea ne duce la probleme respiratorii, dar posibil sa fie și alte cauze, deci antibioticul este luat degeaba. Medicul de familie nu te-a consultat cu stetoscopul? Nu ți-a zis nimic legat de plămâni? Nu sunt suficiente informații ca să fie recomandat antibiotic.

| curiosul122 explică (pentru Frank51):

A facut asta, si nu a zis nimic de plamani ca am vreo problema.

| Yuoia a răspuns:

Eu cred ca doar ai racit. E vremea virozelor.
Dar medicul tau stie mai bine decat noi. Te-a vazut.

| curiosul122 explică (pentru Yuoia):

Probabil insa daca antibioticul nu ma va ajuta trebuie sa contactez medicul iar?

| Yuoia a răspuns (pentru curiosul122):

Va trebui. Dar eu cred ca te va ajuta.
Bea ceaiurile alea cu lamaie. Aeriseste casa macar de doua ori pe zi, dar fereste-te de frig.

| curiosul122 explică (pentru Yuoia):

Fiecare ceai il beau cu lamaie si uneori mananc si felia de lamaie.

| Yuoia a răspuns (pentru curiosul122):

Ok.