| rutare1 a întrebat:

Salut!
De 6 zile am ceva simptome (primele 2 zile febra, dureri musculare, oboseala, imi curge nasul si dureri in gat + mici frisoane) dar recent am ramas doar cu durerea in gat si cu nasul care curge non-stop. extra am ramas si fara miros. Am facut 4 teste antigen si am iesit negativ in toate, dar ma gandesc ca sunt sanse de fals negativ.

1. Daca am covid, cat timp ar trebui sa mai dureze simptomele? (in seara asta se fac 7 zile de la primele semne)
2. Ce recomandati pentru durerea in gat cu tuse si nas infundat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ai covrig sigur laughing dar se pare la tine sistemul a detectat daunatorul mai din timp,asa ca scapi mai ieftin.
Deja se pare ca iti revii,sau deja tiai revinit,odata ce spui ca nu mai si simptomele de dureri,oboseala si febra,deci esti ca si rezolvat.
Nasu daca mai curge se opreste si ala,dar ala ar putea sa aiba si alte cauze.
Nas infundat,baga bomboane de alea cum se numesc Halls,ronatie si tu cate poti,o sa fii mai ok,baga ceva ceaiuri fierbinti de musetel cat de des poti si o sa se duca si durerea din gat si nasu.

Durerea aia de gat,daca ai putea sa bagi acolo ceva ceai fierbinte,cat suporti,ceaiul fierbinte,mai exact temperatura ridicata,omoara bacteria ce s-a asezat acolo,ca de aia te doare,ai ceva infectie f mica, ca sa deteriorat putin mucoasa acolo, asa se intampla de regula.

Stii asa cum faci si cand ai o infectie la deget, bagi si tii in apa clocotita c at sde mult poti, secunde, cate ppoti si tot repeti, iar tratamentu asta termic, omoara bacteriile acolo.

La gat la fel se intimpla.Deci baga ceaiuri cat de fierbinti oti tu sa suporti, sde bagi asa 2-3 zile sa vezi ca trece mai repede.

Testele d e covid ies ori nu ies,alea is cum bate vantu,depinde ce tinmta au,adica ce anume contorizeaza,iar daca tu ai avut animaluri de astea de covrig,anticorpii tai au dat peste ei in primele zile,iau elimninat deja,deci aia nu prea se mai agita, ori n-a fost nevoie de prea multi anticorpi.

Testele banui ca contorizeaza un nr X, iar daca ai tai aia in numar normal, a detectat intrusu din timp, na mai fost nevoie de armata mai mare, asa ca numarul tau de anticorpi nu-i mare, de aia ai iesit negativ.

2 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

1)cam 7-8 zile
2)strepsils,paracetamol si borenal.

| Cristl2002 a răspuns (pentru Lukasssz):

Numai doctori pe aici.
Efect advers de la vaccin sau de la mustar?