| sergiu25bc a întrebat:

Buna dimineata.
De vreo 3 zile am o stare de oboseala, si orice as minca vomit imediat.
Mai exact de vineri seara, sin uneori am senzatia ca ramin fara aer, ca ma sufoc pur si simplu.
Si cand trag aer in piep simt ac si cum as avea 1 bolovcan pe piept si ma apasa.
Am uitat sa zic ca nici noaptea nu dorm decat 4 ore maxim, apoi incep sa ma foiesc si nu imi gasesc locul.
Am incercat cu ceaiuri, diferite pastile de calmare da nimic.
Stiam ca pe acest site era o persoana care lucra in spital da ii uitas numele.
Asa ca o rog daca vede aceasta intrebare sa imi trimita si mie 1 mesaj privat, sa stiu ce as putea avea.
Si azi noapat de la ora 22 cand m-am bagat la somn la ora 1 deja era treaz, si de la ora 1 nu am mai putut dormi, ma plimb prin casa, am uneori stari de agitatie, o stare de nervi inexplicabila, e 1 data cand patesc asa ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate stiu eu ai avut cateva infarcte de miocard in antecedente. Din pacate, ceea ce suferi acum este insuficienta cardiaca. Eu ti-am spus inca de atunci sa te investighezi, sa vezi cauza infarctului miocardic la o varsta atat de tanara, dar tu nu ai dat atentie.
Probabil cordul tau a cedat definitiv si asta e stadiul final de insuficienta cardiaca. macar in acest ultim ceas mergi la doctor, ma gandesc ca fiind asa de tanar ai putea primi un transplant cardiac, altfel starea ta se va degrada rapid. Nu stiu de ce spui ca e prima data cand patesti asa ceva, cand tu ai avut cel putin un infarct si ai fost in stare mult mai grava decat asta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate stiu eu, Sergiu este tanar (25 de ani). Initial m-am indoit si eu ca ar fi avut infarct, apoi mi-am dat seama ca nu ar avea nici un motiv sa minta cu ceva asa de grav. Probabil sufera de vreo maladie congenitala cardiaca, de amiloidoza sau altceva. Eu am tot incercat sa-l conving sa mearga la medic pana nu e prea tarziu, dar am esuat. Ca orice tanar a refuzat sa creada ca e ceva grav cu el. Se pare ca, din pacate, am avut dreptate si starea lui s-a inrautatit rapid, mai repede chiar decat ma temeam eu.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Allinna, cauta in intrebarile acestui user. A fost diagnosticat cu infarct de miocard, a fugit din spital dupa acest diagnostic, nu e doar o impresie, e ceva grav.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca cineva ar putea fi atat de mizerabil sa se amuze legat de o boala grava cum e infarctul miocardic. Nu de alta, dar toate astea ti se intorc la un moment dat.

daniela
| daniela a răspuns:

De ce nu te duci la doctor? poate fi o criza de bila

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nu e prea frumos din partea mea, dar ai incercat sa te imbeti, tare asa, incat sa cazi din picioare si sa dormi acolo 12 ore cel putin? Te-ai trezi alt om.
Daca nu asa, atunci ia niste magne b6 si mai intreaba farmacista de altceva...

kratos
| kratos a răspuns:

Incearca cu ceai de lamaie. Pur si simplu fierbi lamaile si bei ceaiul de acolo!

| sergiu25bc explică:

Specific ca nu beau alcol deloc, nu-s genul care sa ma imbat, de fapt nici macar 1 data in viata mea nu m-am imbatat, am o limita la bautura adica stiu cat trebuie sa beau, nu fac abuz de bautura.
Si nu am fost racit

| sergiu25bc explică:

Acu sincer cum a zis si brigaela, am refuzat sa cred ca ar fi asa ceva, da insa cam ii dau dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa calciu, minerale, cred ca vorbesti despre Brigaela, mai intra dar mai rar, daca vede postarea sigur iti raspunde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fost racita sa nu fi ramas cu vreun risus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta asta infarct? cati ani ai Sergiu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Brigaela poate munceste foarte mult, o raceala foarte veche si netratata poate duce la aceleasi simptome (bronsita si astmul bronsic - exista pronsita si astm fara tuse ), O anemie percinoasa duce la cam aceleasi simptome, insuficienta aortica (cauzata de deficit de calciu in prima parte a copilariei dusa pana la stenoza mitrala sau suflu sistolic ) la fel, dar este problema lui, nu merge la medic, nu traieste, dupa o noapte ca cea descrisa, nu o sa se mai trezeasca.
S-ar putea sa fie si un inceput de diabet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci si-o merita sunt oameni care se roaga zi de zi pentru inca o ora o luna 1 an, ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori are probleme psihice ori se amuza.