| mmica99 a întrebat:

Bună dimineața! Faptul ca acum 2 saptamani am fost racita și am luat vreo 6 pastile de paracetamol și un nurofen de raceala și gripa iar acum o săptămână m-a durut maseaua și am luat și câteva pastile de tador îmi pot influenta menstruatia în sensul întârzierii? Menționez ca de o săptămână am simptomele menstruației însă nu apare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul este NU, NU si iarasi NU. Trebuie sa intelegi ca intregul ciclu menstrual incepand din PRIMA ZI a menstruatiei care reprezinta prima zi a ciclului si pana in ULTIMA ZI a ciclului menstrual, adica ziua de dinaintea inceperii viitoarei/urmatoarei menstruatii, este COORDONAT, CONTROLAT, CONDUS SI DIRIJAT STRICT HORMONAL, adica absolut toate procesele se produc in baza activitatii glandelor endocrine existente in corpul tau, care in functie de modul in care lucreaza, si functioneaza, adica bine/corect sau mai defectuos, acestea produc atat substantele HORMONALE cat si substantele NEUROTRANSMITATOARE. Trebuie sa intelegi pe baza celor explicate ca si daca ai folosi TOATE MEDICAMENTELE existente intr-o farmacie, sau daca ai raci ''cobza'' incat sa zaci in pat cu lunile, sau si daca te-ai enerva si te-ai stresa incat sa ajunci la casa de nebuni, nimic din toate acestea nu ar putea provoca o schimbare sau modificare a cursului de desfasurare a ciclului menstrual. Lungimea ca numar de zile a fiecarui ciclu indiferent care va fi numarul respectiv, de doar 21 de zile sau de 28 ori 38 de zile, ESTE STABILIT STRICT DE ACTIVITATEA HORMONALA care este la randul ei programata si dirijata de modul in care functioneaza glandele endocrine. Daca glandele tale endocrine sunt afectate PUTIN, atunci si menstruatia va intarsia probabil PUTIN, dar daca glandele tale endocrine SUNT MAI PUTERNIC AFECTATE in acel caz ciclul menstrual se poate deregla si prelungi uneori chiarfoarte mult, astfel ca menstruatia poate ''intarzia'', mai multe saptamani sau in cazurile GRAVE menstratia poate intrazia cu LUNILE, fiind inregistrate cazuri in care menstruatia a ''intarziat'' peste 1 AN de zile. Medicul ginecolog este cel care poate constata si prescrie tratamentul adecvat in cazul tau. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu o pot influenta in sensul intarzierii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are legatura una cu alta.

| Mandreiv a răspuns:

Intarzierea este cu siguranta din alte motive.