| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata si un inceput de weekend minunat :*
Intrebarea mea:" Am avut un furuncul, si imediat la cateva zile s-a spart dar nu a iesit cine stie ce....Il car de 3 saptamani dupa mine, a ramas o pata neagra-maronie destul de mare vu gaura si niste micute daburi cred ca mai are putin puroi.Imi puteti spune ce ii pot face sa scap de el,la Dr nu ma duc nici gand, mi-a sapat odata un furuncul pe fund fara pic de anestezie si fara pic de mila.NO NO fara Dr...HORROR.Multumesc de raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de un furuncul care NU a fost destul de "copt" - vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

http://www.divahair.ro/......_tratament

Poţi să-l ungi de 3 ori pe zi cu o Cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Negamicină, Tetraciclină, etc. ).

Apoi îl pansezi ( deasupra ) cu pansament cu leucoplast şi rivanol ( ca să nu se şteargă crema ).

Toate cele bune.

| Laura927 a răspuns:

Eu te sfătuiesc sa folosești albastru de metil,usucă si dezinfecteza si nici urme nu ramân de la el.
Eu sunt de părere ca trebuie scos ( daca nu la doctor, de tine personal acasă, mama etc.)
Nu trebuie sa iti distrugi pielea si sa iti curgă lacrimi, ma gandesc ca acel doctor vede fel de fel de chestii urate in fiecare zi si na s-a obișnuit cu astfel de 'nimicuri'.
Cel putin sa ii faci loc sa iasă puroiul.
Eu iti zic o crema daca vrei sa o iei din farmacie ( este pentru a amortizare a unei partii de piele dorita tie, eu o folosesc cand imi fac tatuaj asa nu simt pielea cam vreo doua ore)
problema este ca nu cred ca isi va face efectul din cauza puroiului :/
Cel putin ai putea încerca.

| Laura927 a răspuns:

Http://dermas.info/? farma=lidocaina.
Emla,este anestezic local sub forma de crema.
Ceri de la farmacie zici ca e pentru un tatuaj,asa ca sa nu te ia la întrebări.
Se eliberează fara prescripție medicală, in caz ca nu au la o farmacie incearca la alta, emla este nume internațional.

O asezi intr-un strat grosut pe suprafața ariei infectate, apoi asezi o folie de plastic ( ca sa isi facă efectul bine), lasi acoperită zona 20 de minute iar apoi începi sa strângi de furunc.
Eu sper acum sa functioneze, măcar sa iti atenueze putin durerea.
In mod normal daca folosești crema asta, nu simti nimic pe piele, iti dai seama este folosită in tatuaje si nu simti acele.

Apoi cureti bine cu apa si săpun si aplici albastru de metil.
Incearca cat de mult poti sa nu bandajezi zona in casa sa o lasi la aer bineînțeles daca este intr-un loc decent :)).
Multă bafta!

| Aidda_Idda_1995 a răspuns (pentru Laura927):

Mama lui de tatuaj ca pe aceala l-am batut de 3 ori de bine ce mi l-a facut nenea acela dar la scobitul furuncului nu am avut cum sa rezist am capatat si o rana pe mana la cat de tare ma muscam laughing Nu stiu aceasta crema anestezica daca isi va face efectul daca are puroi sigur nu...Dar nu prea pare sa mai aiba ceva...e doar o gaura cu micute damburi, e maro inchis si ici colo negru sad chiar acum l-am scobit putin dar degeaba, nici macar urma de sange sad

| Laura927 a răspuns (pentru Aidda_Idda_1995):

Cred ca ai fost norocoasa si nu s-a format "bine" de data asta!

| zaratu a răspuns:

Eu te sfătuiesc sa folosești albastru de metil, usucă si dezinfecteza si nici urme nu ramân de la el.
Eu sunt de părere ca trebuie scos ( daca nu la doctor, de tine personal acasă, mama etc.)

| atraiptatipovestiviata a răspuns:

Din cate stiu eu exista un unguent la farmacie care il usuca si va cadea singur, o solutie gen pentru negi, dar speciala pentru furunc. Cel mai bine intreaba la farmacie, eu mai retin numele unguentului.

Poate ti-e rusine, dar nu ai de ce, furunculii se fac din cauza mizeriei din toalete publice sau chiloti, pantaloni noi cumparati fara a fi spalati inainte de purtare, etc.

| Aidda_Idda_1995 a răspuns (pentru atraiptatipovestiviata):

Daca nici eu nu ma mai cocot pe toaletele publice, si daca nu inmoi in apa fierbinte si frec la ele de imi vine acru tot ce iii cumpar noi,. Igena isi are rostul ei dar cu siguranta nu la mine.Mi s-a spus destul de clar la Dr atunci cand mi-a taiat acel furuncul, este infectia cu stafiloccoc auriu+ca este ereditar.Am mai auzit pe cineva ca mi-a zis de igiena ca de aceea am si cosuri, ba din contra eu una practic mult sport sunt nevoita sa intru la dus de cel putin 3 ori pe zi...Nu are treaba la. mine cu igiena ci cu arborele meu genealogic sad Sanatate

| atraiptatipovestiviata a răspuns (pentru Aidda_Idda_1995):

Off... Ai inteles total gresit. Chiar daca ne cocotam pe vasul de toaleta, e suficient sa sara un strop din wc in zona fundului, etc. Si la unele haine noi bacteriile si ciupercile persista oricat le-ai freca tu cu apa si cu detergent. Nu stiu in Romania, dar aici unde sunt eu exista detergenti si dezinfectanti speciali care nu afecteaza hainele deloc.
Acum am inteles ca la tine e ereditar. Imi pate rau. Sper sa gasesti solutia adecvata sa scapi de el si sa previi.
Apropo de cosuri. Si eu am avut multe, de tot. Cu cat te speli mai des pe fata, cu atat tenul devine mai sensibil, si apar mai multe. Eu am consultat un dermatolog si mi-au trecut complet in 6 luni. Spre uimirea multora, mi-a dat sa iau roaccutane ( nu il luati de capul vostru NICIODATA), tamponare cu SPIRT dimineata si inainte de culcare si mai un unguent preparat in farmacie, pe baza de untura de viezure. Si da... spirt... nu am nicio gaura de la cos pe fata, nu piele uscata, nu rid, e fina ca la un bebe si am 23 de ani. happy

| Laura927 a răspuns (pentru atraiptatipovestiviata):

Spirt?!
Ai tu piele de bebe ca ai 23 de ani, dar nu te gândi ca nu o sa te afecteze in timp.
Nu scapi asa ușor laughing!

| atraiptatipovestiviata a răspuns (pentru Laura927):

O sa am desteapto! Si la 50 de ani sau mai tarziu. Pentru ca sunt una dintre femeile care se ingrijeste zilnic din toate punctele de vedere. Am consultat multi doctori atat din Romania si din strainatate si pentru mine, ca pacient, este totul in regula. Pentru altii : nu ma intereseaza.
Vezi-ti de problemele si preocuparile tale, oricum subiectul aici era altul.
PS : nu iti voi raspunde orice raspuns mi-ai da, pentru ca nu ma enervez cu persoane ca tine. Stii, de aceea ignor expres persoanele de genul tau, pentru ca din cauza lor ar exista o probabilitate de 1/1000000 sa imi iasa un rid pe fata. 1000000 este estimativ, sunt multi mai multi ca tine pe lumea asta.

| Laura927 a răspuns (pentru atraiptatipovestiviata):

Esti proasta, pe romaneste!