| BeatriceMaria98 a întrebat:

Buna dimineata, TPU.
Totul a inceput aseara de la ora 20 cand durerea de la bratul drept pe care o aveam de doua zile, se resimtea si mai tare. Intre timp am sunat la 112, am avut un scaun moale si frisoane plus sentiment de sufoare. Cand imi era cald cand tremuram de frig. Dupa ce au plecat cei de la ambulanta, imi revenisem insa la o ora au aparut niste palpitatii urate, frisoane iar si tot tacamul. Am fost la urgente mi s-a facut ekg inca au constatat ca nu e nimic la inima sau plamani. Unde sa ma duc? Sunt disperata mie firca sa nu mor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este un atac de panica datorat stresului pe care vi-l induceti singura!
Durerea in bratul drept poate fii de la o durere musculara, sau o durere osoasa temporara. Frisoanele apar iarasi induse de atacul de panica.
De un scaun moale si o durere de mana, nu a murit nimeni!
Este jenant sa sunati salvarea pentru atata lucru, cand sunt oameni foarte grav bolnavi, care ar putea beneficia de salvarea aia, sa ajunga in timp util la spital.
Luati-va un job, ocupati-va mintea cu ceva. Apucati-va de varuit prin casa, sau de spalat covoare, poate va umpleti timpul si nu va mai ganditi la chestii fara sens.
Inca ceva: incercati sa nu mai mancati porcarii care va deranjeaza la burta. In plus, s-ar schimba in bine si s-ar imbunatitii sistemul hormonal, care probabil este puternic afectat, cu atatea crize, atacuri de panica si dumnezeu stie ce alte afectiunie hormonale mai aveti (probabil menstre abundente, probleme cu tiroida, sau chiar ovare cu chisturi). Totul porneste de la mancarea nesanatoasa pe care o mancati!
Inca ceva, nu va mai induceti atat panica, ca de la atata lucru nu moare nimeni.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru asemenea stari de dereglare (cauzate de emotii acumulate si stress) iti recomand un remediu naturist simplu, ieftin si foarte eficace: Ceai de relaxare!
#Intr-o cana de 250ml de apa fierbinte se pun
- 1 lingurita ceai de salvie
- 1 lingurita ceai flori de tei
Se amesteca bine sise pune un capac peste cana. Se lasa sa raceasca pana la temperatura corpului (35-40 grade), se strecoara si se indulceste cu o lingurita de miere de albine.
Se bea o cana dimineata, la cca. o ora dupa trezire. Dupa o zi stresanta se poate bea inca una seara, la minim o ora dupa cina.
Acest tratament se face fiecare zi timp de o saptamana, dupa care se intrerupe cura.
La nevoie, in caz de stresare intensa, acest ceai se poate bea ocazional, dar nu mai mult de 3 cani saptamanal.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai avut un atac de panica, mergi la psiholog. Si repeta analizele la inima si plamani dupa o perioada.