| Ioana184 a întrebat:

Bună,din cauza unui mic accident,mi-am rupt un pic din dintele din fața, nu e foarte mult dar e foarte vizibil și aș vrea să știu ce i-ar face dentistul, care e procedura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Corect ar fi să repeți intrebarea stând pe scaunul dentistului, in timp ce el VEDE despre ce e vorba!

| Frank51 a răspuns:

Iti va pune compozit, si va arata ca nou, este si relativ ieftin.

| Zorn a răspuns:

Te duci la dentist si el o sa puna compozit pe dintele acela (un material care se foloseste si la plombe), apoi o sa ii dea o forma cu freza (nu te va durea, fiindca modeleaza compozitul), dupa care il lustruieste si GATA. O sa arate foarte bine si o sa fie dificil ca cineva sa isi dea seama ca acela e compozit, nu dintele tau.

| xandra0301 a răspuns:

Iti pune o bobita de acril, așa cred ca se numește. Eu am dinții de jos din fata sparți din cauza ca tot rupeam chestii cu dinții.
O sa îți pileasca puțin din dinte dacă e nevoie ca sa îți poate face o baza și după vine cu umplutura.

| 09Ioana09 a răspuns:

Ti l-ar reconstrui si ar arata aproximativ la fel ca inainte, iar cine nu ar stii de accident nu si-ar da seama ca e reconstruit

| Ioana184 explică (pentru 09Ioana09):

Și acel material care o sa îl pună acolo nu va cade după un anumit timp?

| 09Ioana09 a răspuns (pentru Ioana184):

Nu, e un material special. De exemplu o plomba pe care o pune unei masele, nu cade. E o procedură in care se reconstruiește ca si cum ar fi natural. Mama mea si-a reconstruit acum 10-11 ani un dinte din față si nici după acest timp nu se observa diferenta. Caută un stomatolog bun care stie ce face.