| anonim_4396 a întrebat:

Bună, din ce motive apar varicele? Pot apărea la fete tinere, să zicem 20 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Varicele apar din cauza muschilor gambelor, incordate indelungat.
La femei apare mai des, fiindca au obiceiul de a umbla si cu tocuri inalte, ceea ce incordeaza si mai mult muschii gambelor.
Solutia este relaxarea si miscarea muschilor gambelor, cat mai mult posibil.

| Freya1 a răspuns:

De la stat in picioare, circulatie proasta...

| Caro34 a răspuns:

Varicele sunt dilatari ale vaselor de sange si apar adesea de la prea mult stat in picioare, proasta circulatie a sangelui, factori genetici, la unele meserii (profesori, macelari, vanzatori etc.). Pot aparea la oricine si de la orice varsta, daca nu se fac pauze in activitate cu picioarele putin mai sus decat corpul, aplicarea de creme sau ciorapi compresivi etc. Numai bine!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Si nu in ultimul rand mostenirea genetica. Taica-miu avea niste varice uriase care au trebuit operate de urgenta la 31 de ani. Un medic hatru i-a spus asa: "Unii parinti lasa copiilor mostenire un teren de casa, tie ti-au lasat un teren varicos". Pot aparea la orice varsta.