| Jessica1235 a întrebat:

De ce apar varicele la picioare și cum se poate preveni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Varicele este o boala circulatorie a venelor din partea inferioara a picioarelor.
Varicele apar mai mult la femei, la varsta medie, mai ales la cele care lucreaza in picioare si se misca relativ putin.
Femeile care lucreaza "la tejghea" sau "la banda" (in productie) aproape in acelasi loc, un schimb intreg de lucru, sunt cele mai expuse la varicela.
Daca apar primele semne (umflarea picioarelor, vene vizibile), atunci este recomandat sa se faca schimbare de mod de viata: miscarea intensa si multa a picioarelor (drumetii, gimnastica, masaj, etc.), respectiv se recomanda si folosirea unor ciorapi speciale impotriva umflarii gambelor.
Daca situatia persista si/sau se inrautateste, atunci neaparat trebuie mers la un medic specialist de varicele!

| Jessica1235 explică (pentru Bula):

Am înțeles, mulțumesc pentru răspuns. Eu lucrez destul de mult într-un loc, dar nu mereu în picioare, și eram curioasă sa știu dacă am șansa nefericită să fac varice.

| Bula a răspuns (pentru Jessica1235):

Ai grija, daca incep sa se vada venele pe gambe!
Mergi imediat la medic de specialitate!
Sunt si creme din plante, care diminueaza varicele, mai ales la inceput.

| Jessica1235 explică (pentru Bula):

Încerc să am cât mai multă grijă, de obicei nu prea stau în picioare și când stau fac mișcare aproape constant deci nu cred că sunt încă în pericol, sper. În caz că încep să-mi apară o să merg la medic să le tratez

| RxTx a răspuns (pentru Jessica1235):

Se rezolva cu operarie la spitalul de oase din București de la Foisorul de foc

| RxTx a răspuns:

Faci sport
Nu stai in picioare
Iti antrenezi toate grupele mușchilor
Nu bei alcool nu mananci porc grăsimi

| Jessica1235 explică (pentru RxTx):

Am început de ceva timp să fac sport la picioare, de stat în picioare încerc să nu stau mult iar de băut alcool nu beau. Mulțumesc pentru sfaturi happy

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Ai aici detalii
https://bioclinica.ro/......-tratament
Contează foarte mult și cum ești tu din "fabricație" nu întotdeauna se aplică ce spun "specialiștii".

| Jessica1235 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Ok, mulțumesc pentru răspuns big grin

| bookofknowledge a răspuns:

Citeste si de aici : https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/varicele contine elemente care bioclinica nu i are: cum ar fi contraceptivele orale,