| Alexa_9107 a întrebat:

Din ce cauza apar varicele pe sani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Varice pe sâni? Ești sigură?
Poate faci referire la vasele capilare sparte! Prin băi de soare se pot reabsorbi cu protecție UVA/UVB cel mai mare (cremă solară), fiind o zonă extrem de sensibilă (de fapt este cea mai sensibilă parte a corpului unei femei)!
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Ai vrut sa spui vergeturi. Apar din cauza ruperii fibrelor elastice din piele, ca urmare a cresterii sanilor.

| onasis1961 a răspuns:

Varice? Pe sani?

Situate in majoritatea cazurilor la nivelul membrelor inferioare, varicele reprezinta dilatatii patologice si permanente ale venelor ce apartin sistemului venos superficial. Varicele au culoarea albastruie si se formeaza datorita unei insuficiente venoase.
Venele membrelor inferioare sunt prevazute cu valvule unidirectionale, care asigura circulatia singelui catre inima, de jos in sus. Daca aceste valvule isi pierd capacitatea de antireflux, venele se dilata si apar varicele.

Boala este mai frecventa la femei, 60% dintre acestea prezentind semne ale bolii, la virste cuprinse intre 20 si 50 ani. Ca orice alta afectiune, varicele sunt favorizate de factori de mediu sau care tin de stilul nostru de viata:

* O profesie care impune statul prelungit in picioare (profesori, vinzatori, frizeri, stomatologi etc.), efortul muscular intens si prelungit (halterofili), sau trepidatiile, caldura si umiditatea excesiva;
* Obezitatea - pe lângă plusul de greutate ce apasa asupra membrelor inferioare, prin tulburarile neuro-endocrine si metabolice pe care le implica, obezitatea adinceste leziunile peretelui venos;
* Sarcina prin cresterea presiunii intra-abdominale;
* Factorul genetic este prezent în peste 80% din cazuri.

-->ca varicele nu pot aparea pe sani.cred ca confunzi cu vergeturi.

| StartingANewLife a răspuns:

Irigarea nu se produce cum trebuie. daca porti sutien, incearca sa il porti mai rar sau cel putin sa-l schimbi cu unul care sa nu-ti stranga sanii.
o alta cauza ar fi supraponderabilitatea, in consecinta daca ai cateva kg in plus, incearca sa scapi de ele.

Răspuns utilizator avertizat
| gazza01 a răspuns:

Nu stiu din ce cauza apar exact... Probabil ca pielea se intinde brusc. happy Dar stiu cum dispar... Stai la soare si bronzeaza'te! happy Funda? :*

| AlinFiles a răspuns:

Am aceeasi parere cu onasis varicele sunt dilatri ale vaselor care ajungand mai aproape de piele sun vizibile si ofera membrelor (in general)culoarea aceea alabstruie,acestea putandu-se sparge!
Ceea ce intrbi tu sunt vergeturi, asemanatoare unor"paraie"sunt deplasari ale stratului adipos, tesutul fiind prea gras si ultorior scade cantitatea de grasime sau invers!

| numai0eu a răspuns:

Vergeturi se numesc.in unele cazuri (precum al meu ca si eu am), daca inainte erai slabuta si de cand a inceput pubertatea te-ai dezvoltat rapid si ai luat cateva kilograme in plus iti apar vergeturile.acestea sunt dungi care apar in urma intinderii pielii.asta din cate m-am documentat ca si eu le am.am inteles ca dispar doar prin operatie cu laserul. funda?