| AntonelaCK a întrebat:

Din luna iulie nu am mai întreținut relații sexuale ( toate fiind protejate).
In ultimele 4 luni mi-a venit menstruatia normal( cantitate, m-a ținut 5 zile), am avut intarziere se 1 zi- maxim 2.

ieri trebuia să-mi vina menstruatia, însă nu s -a întâmplat. Ca si simptome, se simte oboseala, am secretie vaginala alba, mi-au iesit cateva coșuri.

Cu o săptămână în urmă, am răcit si am tot luat pastile ( tussin forte, nurofen, după care am continuat câteva zile cu antibiotic)

Exista posibilitatea să-mi întârzie datorită faptului că am luat antibiotice?
Secretia alba este un semn ca menstruatia trebuie sa vina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Abtibioticele nu intarzie ciclul menstrual

| Yuoia a răspuns:

Secretia alba este semn de boala posibil venerica. Mergi la medic.

| Dandinelle a răspuns:

Se poate sa faci o infectie "jos" si de la antibiotice. Deoarece ai avut tratament antibiotic, flora stomacala este putin distrusa de la el, asa ca multi doctori si farmacisti cand pun/vad pe reteta antibiotic recomanda si un probiotic pentru asta. Cand infectiile sunt foarte mari, flora este distrusa de antibiotice, daca se instaleaza si o ciuperca, atunci de la urinare vei avea jos infectia, deranjul, sensibilitatea si secretiile schimbate ca si culoare, vascozitate si miros. Nu te speria, mergi la medicul ginecolog pentru control si-ti va da tratamentul corespunzator. Este indicat sa tii o igiena stricta a zonei, deci un gel intim, sa folosesti lenjerie intima de bumbac si sa nu te complici cu sexul in perioada asta oricum. Daca ai fi avut partner acum, ar fi trebuit sa-l iei si pe el la medic pentru ca se transmite. Tratamentul este usor, cateva ovule si o crema pentru iritatia deja instalata. Sper sa gasesti un medic rapid. Partea cu menstruatia intarziata pot zice ca poate fi de la mai multi factori, un doctor care si vede ce e acolo te poate ajuta.