| daniela_9291 a întrebat:

din seara de revelion am observat ca atunci cand m-am apucat de mancat imi tremura mana, nu puteam sa tin nimic in mana.Si acum mi se intampla la fel.Precizez ca sunt foarte palida si slaba.Am slabit fortat in spital.In 3 zile am slabit 3 kg, va dati seama cum am iesit de acolo dupa o luna.
Nu stiu ce sa mai fac, nu mai vreau sa fiu atat de palida

Precizez ca atunci cand imi tremurau mainile nu eram obosita si nici nu bausem nimic, era ora 20:00 ce pot face?straight facea da si din cand in cand ma ia ameteala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnnaMaryStar a răspuns:

Aceste cauze sunt din cauza ca ai slabit.Incerca sa mananci mai mult, dar nu pana crapi sa iti vine rau.Mananca cat crezi tu ca este bine.Incetul cu incepul o sa ei in greutate si o sa te simti mai bine. Dar ai grija, daca mananci mai mereu o sa ti se formeze un apetit foarte mare si asa o sa mananci mult si atunci cand o sa te simti bine, si o sa devii obeze si apoi o sa iti doresti sa fii din nou cum erai inaine.

6 răspunsuri:
| Awndre a răspuns:

Lipsa de calciu sau mai grav, poti fi anorexica. Dar nu cred ca e cazul.
Cumpara-ti niste pastile cu multi minerale, vitamine, papa branzeturi, lactate, carne. intr-un cuvant proteine. Odihneste-te, nu te mai stresa.

| mdany a răspuns:

Buna. Unu la mana lipsa de calciu.Des intalnit la personae tinere. Iar ca sa nu mai fi palida iesi la o plimbare in fiecare zi, mai mananca pe drum ceva, sau cand iesi cu prietenii sa fii mai vesela.Bine acum poate fi si din cauza medicamentelor din spital care au facut sa iti piara pofta de mancare.Pentru inceput iti recomand sa iti cumperi niste medicamente care iti redau poft de mancare, sau mai poate fi varianta ca ai ceva probleme de sanatate.Iti mai tremura mainile cand faci prostia (ca si eu in momentul de fata) sa iti "rupi" degetele, sa le faci sa "puste". Acesta este un lucru rau pentru ca la mine deja se vede efectul ca, cateodata mainile incep sa imi tremure fara sa le solicit, si in plus stau bine cu sanatatea. Oricum sa te faci bine. Poate ti-am fost de folos.
O zi buna.

| Jadis a răspuns:

Buna draga. Stai linistita ca iti zic eu ce ai. Normal ca este din cauza ca ai slabit. Esti slabita si e normal ca slabiciunea sa se manifeste asa (tremuratul mainilor). Trebuie sa te refaci. Trebuie sa mananci usor, putin si des. Stomacul tau s-a micsorat de la atata nemancat si nu iti va cere prea mult de mancare. Incearca sa ii dai putin cate putin. In alimentatia ta adauga fructele (portocale cel mai indicat. Contin vitamina C si sunt si gustoase). Bea multa apa, chiar daca nu iti e sete. Daca vei bea apa sunt sigura ca te vei reface. Bea multa multa apa ca nu are ce rau sa iti faca. Daca ai lamai pe acasa fa-ti o limonada, sau apa plata cu lamaie (foarte sanatos). Trebuie sa faci miscare. Daca nu faci nici un sport fa macar acasa cateva exercitii. Te vei simtii mai bine. Foarte important e sa iesi la aer. Sa te plimbi. Daca esti palida si slaba inseamna ca ai lipsa de calciu (e destul de grav si trebuie tratata din timp, daca nu vrei ca, cand esti adulta sa ai probleme cu oasele sau cu spatele, dureri de articulatii, etc.). Ca sa ti se fixeze calciu in oase e de ajuns sa ai o alimentatie bazata pe calciu (lapte, iaurt, branza). Mananca un iaurt in fiecare zi si cate o portocala. Vei observa schimbari. Plus ca ajuta la crestere, la dezvoltare si la sanatate, reduce expunerea la boala (raceala) Acuma esti slabita, esti expusa bolilor. Sau daca vrei te duci la farmacie si ceri produce pe baza de calciu. Stie farmacista ce sa iti recomande. Si cam atat. Deci zilnic: apa, fruct, iaurt, mancare de 3 ori pe zi, exercitii (sau plimbari), iesire afara. Multa sanatate si bafta big grinbig grinbig grin >

| ziz a răspuns:

Poate ai lipsa de calciu.si prietena mea are.si ameteste, odata a si lesinat, este mereu palida.

Si face perfuzii.
Incearac si tu, pana atunci poti lua calciu cu magneziu sau calciu lactic.

Sper ca ti'am fost de ajutor. Fuunda?batting eyelashes

| Assassins a răspuns:

Pai pe mine ma ia ameteala cand stau la caldura ca am si ametit odatcrying ar trebi sa te mai ingrasi un pic altfel vei putea ajunge la spital... funda?

| alex4532 a răspuns:

E sti pe moarte nu ai decat sa astepti sa mori