Întrebare recomandată | Ruxandra15 a întrebat:

Hei. Ieri seara am mancat la restaurantul hotelului si dupa 3 ore mi s-a facut rau. Toata noaptea am vomat iar dimineata la 6 eram la farmacie. Farmacista mi-a dat 3 plicuri pentru hidratare deoarece eu mai bine de 12 ore nu mancasem sau bausem, emetin si ceai de menta dar raul se mentine si acum. Imi e frica sa ma culc si sunt foarte obosita. Ce sa iau pentru a-mi revenii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut toxiinfectie alimentara, ai mancat vechi sau stricat, ma mir cum nu s-a agravat, esti inconstienta puteai sa mori pentru ca nu ai mers la spital, cheama OPC nu fii fraiera, nu-i lasa sa mai otraveasca si alte persoane.

| Ruxandra15 explică (pentru anonim_4396):

Stiu de la ce mi-a fost rau. Muschiulet de porc cu sos de lamaie. Nu mancasem in viata mea sos de lamaie dar imi doream muschiuletul de porc. Mi-a fermentat in burta si soarele a contribuit la asta.

| Xpressurself a răspuns:

Pare intoxicatie alimentara. ar trebui sa anunti protectia consumatorului sa faca verificari. daca sunt vinovati poti cere despagubiri. cat despre sanatatea ta in astfel de cazuri exista serviciu de urgente unde esti examinata de un specialist si se intregistreaza starea ta de sanatate. astfel ai dovada. ce aveti toti cu farmaciile astea? e ca si cum ai merge la piata.

Răspuns utilizator avertizat
| Xoxo520 a răspuns:

Iti recomand cu ingredere sa iei METOCLOPRAMID. Daca nu aia asa ceva prin casa ti-as recomanda sa iei un nospa. Stiu suna ciudat, si stiu ca nospa se foloseste mai mult pentru dureri menstruale, dar sa stii ca sunt utile si pentru greata. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Griffie a răspuns:

Hidrateaza- te iub
Apa elimina o gramada de toxine din corp, mai ales pe cele care te- au infestat recent. Eu cand am problema asta beau un metoclopramid cu multa apa. Oricum, toxinfectia alimentare trebuie vazuta de medic. Daca te- ai stricat la burta(daca ai probleme in defecare, diaree adica) o sa- ti treaca repejor si trebuie sa iei smecta. daca te- ai stricat la stomac....adica zici ca deja ai vomat, e perfect. ai eliminat ce era de eliminat :* o sa- ti treaca, nu te speria

| eushatata a răspuns:

Ia picături pentru vomă. Sau du-te la farmacie şi cere un medicament sau picături pentru vomă. Sper că am fost de ajutor. :-D

| eushatata a răspuns:

Ia picaturi de voma. Sau du-te la farmacie si cere ceva pentru vomă. Pliculet de baut sau ceva. Sper ca am fost de ajutor. :-D