| Viorelaa26 a întrebat:

Buna, doresc sa imi schimb medicul de familie si in cat timp obtin de la noul medic adeverinta medicala pentru locul de munca? Si care sunt procedurile pentru a te muta la noul medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Iote a răspuns:

Mergi la medicul pe care ti-l alegi. Cu CI si cardul de sanatate! Spui ca vrei sa te muti la el. Iti va da un fel de cerere de mutare. Mergi cu ea la vechiul medic. El iti va da dosarul medical pe care il vei duce noului medic. Unii medici il transmit ei, nu il dau pacientului.
De la noul medic, vei obtine relativ repede orice ai nevoie. Cu conditia sa nu fie foarte aglomerat si sa te programeze dupa... trei saptamani.

| Viorelaa26 explică:

Chiar daca dosarul de la medicul vechi intarzie pot obtine adeverinta?

| Viorelaa26 explică:

Si daca dosarul intarzie pot obtine adeverinta de la noul medic?

| Iote a răspuns:

Nu are de ce sa intarzaie. Dar nu trage tu de timp aici. De ce nu ai mers ieri la noul medic? Pierzi zilele degeaba.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la un alt medic generalist cu adeverința de asigurat sau card ÷ buletin si ai rezolvat.