| Viorelaa26 a întrebat:

Buna, am o problema la medicul de familie cu un diagnostic vechi de 10ani cred din cauza unei scolioze, nu am dureri sau alte probleme ci e un diagnostic pus aiurea. Credeti ca ma pot angaja sa obtin adeverinta pentru la locul de munca? MULTUMESC!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da-mi voie sa ma indoiesc ca un asemenea diagnostic poate fii pus aiurea.
Tie de ce ti-a luat 10 ani sa taci din gura si sa accepti un diagnostic gresit?
Mergi si vorbeste cu medicul de familie si vezi ce este de facut sa se rectifice situatia.

| Viorelaa26 explică (pentru Violleta2022):

Pentru ca nu am dat importanta acestui giagnostic, pana acum nu am avut nevoie de adeverinta. crezi ca pot rezolva ceva?

| Viorelaa26 explică (pentru Viorelaa26):

Diagnostic*

| Violleta2022 a răspuns (pentru Viorelaa26):

Scolioza este un diagnostic usor de pus, in urma unei simple radiografii a coloanei vertebrale, in care se vede clar, forma literei "s" la coloana.
Scolioza s-a format probabil din copilarie, din stat intr-o pozitie stramba, sau dormit pe un pat cu saltea foarte moale, unde coloana s-a rasucit, ori un pat cu denivelari, ori purtatul unui ghizdan sau genti, numai pe un umar, modificandu-ti coloana.
In general, scolioza nu iti afecteaza munca si nici nu este considerata handicap, daca nu este extrem de pronuntata, devenind dureroasa.
https://www.divahair.ro/sanatate/tot_ce_trebuie_sa_stii_despre_scolioza

Mrgi si vorbesti cu emdiucl de familie sa vezi cat de grava este situatia ta, daca se poate remedia, ce-ti recomanda si maia les daca te va afecta la loculd e munca, in domeniul unde vrei sa mergi.