| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa intrerup administrarea anticonceptionalelor. Prima data le-am luat in luna aprilie, anul acesta. Ce ar trebui sa stiu? Reactii dupa intrerupere, ce se poate intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai acordul ginecologului pentru asta. De obicei, u este permisa intreruperea mai devreme de 6 luni de administrare, dar daca ai motive serioase, sub atenta supraveghere le poti intrerupe. Probabil vei avea ceva reactii adverse (de tip neregularitatea menstrelor, dureri mamare, sangerari prelungite), dar ginecologul te va urmari atent, vei merge la consultatii regulate si vei primi tratament care sa te ajute sa revii la normal, fara urmari pe termen lung.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat dacă ţi-au fost prescrise de medic şi pentru ce le-ai luat...

Am recitit întrebările tale anterioare şi am constatat că ţi-au fost prescrise pentru amenoree ( înţeleg că ai avut ceva probleme cu menstruaţia ).
Nu-mi aduc aminte nici dacă ai făcut vreo ecografie vaginală ( sau ovariană ) pentru a se verifica dacă NU e vorba de un chist ovarian ( sau ovare polichistice )...

NU ai precizat nici motivul pentru care vrei să întrerupi administrarea de AC.

Dacă NU este vorba de chist/ovar polichistic ( ci doar amenoreea ) atunci ar fi INDICAT un tratament cu AC pe MINIM 6 luni!

Dacă ai avut chist/ovar polichistic, atunci trebuie să mergi ÎNTÂI la control şi să faci o ecografie pentru a se verifica dacă chistul s-a resorbit/eliminat.

Abia după aceea, cu ACORDUL medicului care ţi le-a prescris, poţi întrerupe tratamentul cu AC!

Efectele/reacţiile care pot apărea după întrerupere sunt diverse : amenoree, dismenoree, dureri de sâni, dereglări menstruale, etc.

Toate cele bune.

| Privacy a răspuns (pentru bursuc001):

Buna! Mi s-a facut o ecografie si nu este vorba de un chist. Anticonceptionalele mi-au fost prescrise de medic. Doresc sa intrerup administrarea deoarece am decis sa iau o pauza de la viata sexuala, o despartire de fostul partener si nu prea cred ca o sa am o relatie prea curand. Aveam emotii de fiecare data cand imi intarzia si ma gandeam sa merg la medic sa regulez menstruatia cumva. Din pacate ultima data mi-a intarziat o saptamana, atunci cand am mers la medic. mi le-a prescris si am zis ca e o metoda de a ma proteja + ca mi se regla. Insa stiu ca nu e o metoda tocmai ''sanatoasa'' administrarea lor. Ce ar trebui sa fac? Tinand cont ca viata mea sexuala se va opri o perioada buna de timp...

| bursuc001 a răspuns (pentru Privacy):

Într-adevăr, NU este tocmai sănătoasă administrarea lor.

Totuşi, dacă în urma tratamentului cu AC ai constatat că dereglările menstruale s-au ameliorat ( sau chiar au dispărut, deci NU ai mai avut întârzieri ale menstrei ), atunci îţi recomand să mai faci tratament încă 3 luni.
Continuarea tratamentului nu are legătură cu viaţa sexuală de la momentul actual.

Dacă, în ciuda tratamentului cu AC, au persistat acele întârzieri ale menstrei, atunci NU mai are sens să continui administratea lor.

Ai fost şi la endocrinolog pentru un control?

În cazul întârzierilor menstruale poate fi vorba şi de o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament ( dacă este cazul ).

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

O zi frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Uite:
http://www.sfatulmedicului.ro/......onale_1186
Te pup!