| vulpecristian a întrebat:

doresc sa pun o intrebare cunoscatorilor. Am 14 ani si doresc sa stiu daca e daunator daca fac sala, daca opreste sau incetineste cresterea si ce exercitii nu sunt recomandate. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Eeeeeeeeeeee a răspuns:

Este sanatos sa faci fitness.In felul asta te mentii in forma, faci muschi, e foarte ok.
Numai sa nu ridici greutati chiar foartee grele.Doar ce poti tu.
Alearga pe banda rulanta, mergi pe bicicleta aia speciala etcthinking
Oricum, nu e ineaparat sa mergi la sala.
Poti face acasa exercitii, abdomene, genoflexiuni, flotari etc.

Bafta!big grin

| mihaelabr a răspuns:

Eu stiu ca este periculos sa faci sala de la o astfel de varsta :recomandat este de la 18 ani in sus.
in lipsa salii poti sa alergi 1 sau 2 km pe zi (seara sau dimineata )
pe langa alergat poti face serii de flotari, abdomene, genoflectiuni.(daca vrei sa slabesti nu trebuie sa cresti gradul de dificultate ci numarul exercitiilor, iar daca vrei sa -ti ''dotezi'' anumite parti ale corpului cu muschi, cresti si dificultatea)
daca esti exagerat de obosit dar nu ai terminat exercitiile, ar trebui sa faci o pauza de 2-5 min si apoi sa reiei, altfel risti sa faci febra musculara sau chiar sa-ti ranesti un muschi
daca alergi in fiecare seara si faci si ex. intr-o luna ar trebui sa dai jos cateva kg
noroc si spor la treaba!

| nWbbix a răspuns:

Bineinteles ca este daunator sa faci sala de la o varsta asa de frageda. Exercitiile pentru piept spate incetinesc cresterea, cel mai bine e sa-ti cumperi tu niste gantere si sa faci pe serii: flotari, genoflexiuni, coreene, exercitii cu gantere. Mai tarziu, cand vei merge la sala iti va fi mult mai bine. In fine, e decizia ta. Sper ca am fost de folos.
Cheers!

| vulpecristian explică:

Multumesc pentru raspunsuri, problema nu este la slabit ca sunt bine in greutate deloc gras, nu ridic greutati mari si nu ridic deasupra capului. dar de exemplu sa fac la aparatul acela special pentru piept poate fi daunator? normal ca nu ridic haltera sa ma rup tot, sau cu gantera pentru bicepsi poate fi in vreun fel daunator? Si da, mersi pentru raspunsuri happy