| Jonathan a întrebat:

Am 3 intrebari dar vreau sa le scriu ca una singura ca sa nu mai postez de multe ori :

1. Acum ceva timp am fost gras, m-am apucat bine de alergat si am slabit (mai ales la picioare), acum sunt si in timpul cresterii si vad ca am picioarele subtiri (la gambe ma refer), am inceput sa fac exercitii pentru gambe si se vede, dar se vede numai in partea posterioara a piciorului si numai acolo intr-o parte mica (muschiul nu e intins pe toata partea din spate, e doar intr-un loc), deci pe partea din fata se vede osul si nu prea se vede gamba, si am slabit si in zona de jos spre glezna. Ce pot face pentru ca gambele sa fie mai mari vazute din fata.

2. Fac sala de ceva timp, incerc in mare parte sa fac pentru umeri/spate pentru a avea acel spate lat (sa fiu lat in umeri), tot incerc dar cresc foarte putin in spate cand fac (fac tractiuni), muschii dorsali cresc greu si nici umeri nu cresc prea splendid. Ce as putea sa fac ca sa par mai lati n umeri si mai mic in talie?

3. Fac exercitii de vreo 3 luni si nu mai stiu ce sa mai cred, am citit o groaza si parerile sunt cam 50-50 in legatura cu faptul ca sala incetineste/opreste cresterea, nu mai stiu ce sa mai cred, care zice ca sala opreste cresterea care ca nu, pana si profu de sport mi-a zis ca o opreste (e tanar si e cam prost dar totursi), am nevoie de parerea unui specialist, unul care chiar stie, daca stiti pe cineva care ar putea sa imi raspunda la intrebare si care stie despre ce vorbeste sa imi ziceti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Ramooon a răspuns:

Sala in execes opreste cresterea, evident, pentru ca organismul lucreaza pe partile unde pui tu accent si uita sa mai faca si restul de lucruri, apoi cu sala, dupa doar trei luni deja vrei miracole. un Corp bine lucrat se formeaza dupa o perioada mai lunga de tine, nu doar trei luni. Nu exagera cu sala, si nu uita sa ai o alimentatie sanatoasa si completa. Ramai asa cum esti ca, greutate si doar ingrijestete de silueta ta mancand sanatos si lasa sala pe mai tarziu pentru formare. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. e greu pentru tine sa slabesti in talie mai ales ca ai zis ca ai fost gras.
pai poti sa faci flotari dar nu iti dau sanse mari dac ai fost gras si experienta e praf.eu tot gras is si habar n-am flotari si dupa 10 genoflexiuni cad la pat
2.sa te latesti in umeri-ia un lucru greu de 5 kg cam asa si ridica-l ca pe gantere doar ca, mana pozitioneaz-o in jos si trage de el in sus pana ajunge in dreptul umerilor (obiectul in mana si bratul tinut ca superman big grin), rotesti incheietura si repeti asta de vreo 50 ori, de 3 ori pe zi
si e si pe gratis nu mai cheltui banii pe sala ca nu merita
3.chiar daca la sala nu merita sa arunci banii e vrajeala ce te mint altii asculta aici.la sala du-te ca sa te joci un meci ceva eu decat de asta ma duc (pun bani cu colegii)fotbal stiu chiar daca-s gras
astea au fost raspunsurile sper ca te-am ajutat ca o sa devii un bun sportiv, cat si la partea psihica -cred ca-ti zic unii prosti ofticati ca ai fost gras ca zdupani, replici de-astea da nu pune la suflet
eu sper ca te-am ajutat cum am scris mai sus si ca poti sa-mi dai si mie funda happy